W ciągu życia niejednokrotnie spotykamy się z nieprzyjemnymi, przykrymi i bolesnymi rzeczami. Nasz umysł musi sobie z nimi jakoś radzić, by sprawnie funkcjonować. Służą temu przeróżne mechanizmy obronne. Jednym z nich jest wyparcie.
Nerwowe tiki, bezsenność, problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, choroby serca, układu pokarmowego, anoreksja, bulimia – to wszystko może mieć źródło w tym, że blokujemy jakieś niechciane myśli.
Czy to się leczy?
Wyparcie jest dobrym mechanizmem: pozwala nam na błyskawiczny „powrót do pionu”, bo od razu odcina nas od złych wspomnień. Jednak nie można go stosować ciągle, trzeba prędzej czy później skonfrontować się ze złymi myślami. Wiąże się to jednak z bardzo dużym strachem.
Pomocna jest psychoterapia, która najpierw dociera do zablokowanych treści (na przykład poprzez metodę skojarzeń), a następnie pomaga w konfrontacji i radzeniu sobie ze wspomnieniami. Niejednokrotnie potrzebna jest również terapia lekami uspokajającymi, jeśli wspomnienia są szczególnie dramatyczne (na przykład gwałt, przeżycie wypadku, śmierć bliskiej osoby w dramatycznych okolicznościach).
Zapraszamy do zapoznania się również z innymi mechanizmami obronnymi umysłu – już wkrótce!
Joanna Pastuszka-Roczek