Jakość życia to pojęcie trudne do zdefiniowania, ale większość z nas instynktownie czuje, co ono oznacza. Potrafimy też mniej więcej określić, czy ta jakość jest dobra czy zła, wysoka czy niska. Czy menopauza ma wpływ na naszą jakość życia?
Brak estrogenu sprawia, że bardzo zmienia się kobiecy wygląd, co negatywnie wpływa na samoocenę. Kobiety obserwują zmiany na twarzy, przybierają na wadze – wymusza to na nich nieprzyjemną zmianę postrzegania swojego wizerunku na mniej atrakcyjny według ogólnie przyjętych norm.
To wszystko wpływa na to, że choć warunki zewnętrzne nie ulegają zmianie, kobiety czują, że ich jakość życia znacznie się pogarsza. Dobrze określiła to jedna pacjentka: „To nie jest tak, że chciałam mieć jeszcze dzieci, ale zrobiło mi się smutno na myśl, że teraz już po prostu nie mogę ich mieć”.
Terapia jakości życia
Jak każdy kryzys, menopauza jest okazją do przewartościowania swojego życia i może być świetną okazją do zmian na lepsze – wszystko zależy od nastawienia. Największym błędem, jaki popełniają panie, jest koncentrowanie się na tym, co utraciły, a nie na tym, co mogą zyskać.
Drugi błąd to roztrząsanie czego się nie osiągnęło i teraz teoretycznie jest za późno, załamywanie rąk. Kobiety zapominają, że menopauza to nie koniec, a ledwie pauza, ostatni dzwonek. Nasze ciało mówi nam, że to właśnie jest czas, żeby zacząć robić to, o czym się marzyło.
Joanna Pastuszka-Roczek