
Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.
Rodzaje mięśniaków
Mięśniaki mogą osiągać różne rozmiary i zazwyczaj występują w grupie po kilka – kilkanaście guzów. Ich najważniejszą cechą jest jednak położenie w macicy i właśnie na tej podstawie wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków.
- Mięśniak podsurowiczy (podsurowicówkowy) – mięśniak ten rośnie na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa ją od strony jamy brzusznej.
- Mięśniak podśluzówkowy (submukozalny) – mięśniak ten rośnie do środka macicy, w kierunku błony śluzowej, która wyścieła ją od wewnątrz,
- Mięśniak uszypułowany (może przechodzić w mięśniak rodzący się – mięśniak szyjkowy) – mięśniak ten może rozwinąć się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz macicy, połączony jest z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły.
- Mięśniak śródścienny (intramuralny) – mięśniak ten rozwija się w ścianie macicy, powiększając ją w poprzek, wzdłuż oraz wszerz.
Czynniki ryzyka
Pierwszym czynnikiem jest wiek. Częstość występowania mięśniaków zwiększa się wraz z wiekiem kobiety, aż do osiągnięcia przez nią wieku menopauzalnego. Po menopauzie mięśniaki występują rzadko, a jeśli już to są mniejsze niż u kobiet młodszych.
Sabina Sosnowska