
Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.
Drugim czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Jeśli u krewnej w pierwszej linii stwierdzono mięśniaki, to ryzyko ich rozwoju rośnie 3-krotnie.
Kolejnym czynnikiem jest kolor skóry. Kobiety białe rzadziej chorują na mięśniaki niż kobiety pochodzenia afrykańskiego czy karaibskiego.
Czwarty czynnik to waga. Kobiety ważące ponad 70 kg są bardziej narażone na mięśniaki niż kobiety szczuplejsze.
Istnieje również pewna zależność pomiędzy rozwojem mięśniaków a niezachodzeniem w ciążę oraz pomiędzy liczbą przebytych ciąż a mięśniakami. Kobiety, które urodziły 5 lub więcej dzieci są mniej narażone na mięśniaki niż kobiety, które nie rodziły w ogóle (ryzyko jest 4-krotnie mniejsze).
W przypadku podejrzenia mięśniaków kobieta niezwłocznie powinna udać się do swojego lekarza ginekologa. Podobnie jak i w przypadku innych chorób, także i tu szybka i dokładna diagnostyka narządów rozrodczych pozwoli na szybkie wyleczenie.
Sabina Sosnowska