Współcześnie, granica młodości bardzo się przesuwa. Jeszcze 20 lat temu, można było powiedzieć, że późne macierzyństwo zaczyna się po 30. Dzisiaj, coraz więcej kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 40.
- Niedogodności ciążowe
Nadciśnienie i cukrzyca ciążowa to choroby, które częściej dotykają starsze mamy. W przypadku ich wystąpienia bardzo ważna jest odpowiednia opieka lekarska oraz dieta. Dojrzałe kobiety gorzej znoszą ciążę, a po trzydziestce wzrasta ryzyko trudnego porodu, dlatego w przypadku późnych ciąż częściej stosuje się cięcie cesarskie.
- Różnica pokoleń
Niewątpliwym minusem późnego macierzyństwa jest różnica pokoleń. Duża różnica pokoleniowa może też powodować kłopoty z porozumieniem się oraz nie daje szans dziecku na poznanie i wzmacnianie relacji z dziadkami.
- Za szybko odejdę…
Nie ma się co oszukiwać, duża różnica wieku miedzy rodzicami a dzieckiem sprawia, że hipotetycznie dzieci krócej będą cieszyć się obecnością swoich rodziców. Pojawiają się obawy typu: czy doczekam ślubu swojego dziecka, czy zostanę babcią, nie pomogę swojemu dziecku w dorosłym życiu itd.
Drogie Panie, kwestia macierzyństwa jest prywatną sprawą każdej kobiety, ponieważ każda z nas decyduje o tym, kiedy i czy chce mieć dzieci. Co myślicie na ten temat? Widzicie więcej wad czy zalet późnego macierzyństwa?
Zuzanna Górka