menopauza a spadek libido

Z menopauzą wiążą się liczne zmiany w kobiecym ciele. Zmiany w gospodarce hormonalnej przyczyniają się do istotnych przemian i pojawienia się szeregu objawów rzutujących m.in. na strefę seksualną kobiety. Przyjemny dotąd seks może budzić nagłą niechęć, frustrację lub może brakować na niego ochoty. Nie należy ignorować tej sytuacji, lecz zbadać przyczynę problemu i działać.

 

Czemu brak ochoty na seks?

Brak ochoty na seks w czasie menopauzy nie jest związany z faktem, że kobieta jest „za stara” na współżycie, jak myślą niektóre panie. Nie istnieje coś takiego, jak wiek, kiedy należy zaprzestać uprawiania seksu, gdyż jest on nie tylko naturalny, ale i zdrowy. Niestety zmiany zachodzące w organizmie w czasie przekwitania, związane z mniejszą ilością estrogenu wytwarzanego przez jajniki, rzutują na libido. Zmniejsza się ono u niektórych pań (nie jest to reguła, niektóre w czasie menopauzy czują większy apetyt na seks) w wyniku tzw. zespołu klimakterycznego. W jego skład wchodzą liczne symptomy klimakterium, w tym: uderzenia gorąca i nocne poty, bóle i zawroty głowy, nerwowość, zniechęcenie codziennością, niskie poczucie własnej wartości, zauważalne pogorszenie stanu skóry. Dodatkowo pojawia się suchość pochwy, skutkująca bólem podczas stosunku oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Wszystko to sprawia, że kobieta nie potrafi cieszyć się seksem, lecz woli go unikać, niż inicjować.

Sposoby leczenia niskiego libido

Kobiety zdają sobie sprawę, że będą przechodzić menopauzę. Jednak leczenie związanych z tym okresem objawów ograniczają często do zminimalizowania uderzeń gorąca i złego samopoczucia. Znacznie mniejsza grupa kojarz leczenie objawów przekwitania z leczeniem niskiego libido, uznając że naturalne jest, że po 50-tym roku życia ochota na seks mija. Nie należy tak łatwo rezygnować, gdyż seks w wieku dojrzałym, może być znacznie przyjemniejszy, niż był do tej pory. Odchodzi bowiem obawa, że stosunek zakończy się ciążą, więc można pozwolić sobie na więcej i nie stosować żadnych zabezpieczeń. Jednak, aby tak było potrzebna jest ochota na współżycie. Gdy libido spada możliwe jest kilka rodzajów leczenia.

Hormonalna terapia zastępcza stosowana w celu wyregulowania działania gospodarki hormonalnej to dostarczanie organizmowi sztucznego estrogenu. Pozwala on na zmniejszenie objawów przekwitania. Dzięki temu spadek libido nie jest tak odczuwalny.

W celu zapobiegania suchości pochwy dobrze jest zaopatrzyć się w żele nawilżające, lubrykant oraz probiotyki, które mogą wpłynąć pozytywnie na wilgotność i elastyczność pochwy.

Jak podnieść ochotę na seks?

Brak ochoty na seks u kobiet w stałych związkach może odbić się negatywnie na relacjach z partnerem. Nie zawsze wie on, czemu nagle partnerka unika zbliżeń i odsuwa się od niego. Sama kobieta często czuje się winna, zwłaszcza jeśli chciałaby, ale czuje się skrępowana zmieniającym się ciałem.

Poza tabletkami w ramach HTZ warto spróbować środków naturalnych, które zwiększają ochotę na seks. Dotyczy to wykluczenia używek (papierosy, alkohol), zwiększenia aktywności ruchowej i zmiany diety na lżejszą, beztłuszczową.

Karolina Skrzek