Menopauza diametralnie zmienia funkcjonowanie organizmu. Kobieta, pod wpływem hormonalnych zmian, musi zmierzyć się z całym szeregiem nowych problemów, które jeszcze niedawno ich nie dotyczyły lub dotyczyły w mniejszym stopniu. Takim problemem jest też wypadanie włosów. Dlaczego podczas menopauzy dochodzi do większego wypadania?
Menopauza a wypadanie włosów
Menopauza niesie ze sobą wiele zmian, które mogą być dla kobiety kłopotliwe i przykre. Można tutaj wymienić pogorszenie się stanu skóry, rozdrażnienie, problemy ze snem czy napady gorąca. Szczególnie dotkliwym problemem jest wypadanie włosów przyczyny którego trzeba szukać w zmianach hormonalnych. Według niektórych statystyk ten problem dotyczy nawet 60% kobiet. Związek menopauza a wypadanie włosów jest dość prosty do wyjaśnienia. Odpowiedzialne są estrogeny, a dokładnie ich kurczący się poziom. W czasie przekwitania, organizm kobiety produkuje coraz mniejszą ilość tych hormonów, a to one odpowiadają za kondycję włosów i skóry. Estrogen pobudza wzrost włosów, a także odpowiada za ich wytrzymałość. Wydłuża fazę anagenu (czyli wzrostu włosa) – sprawia, że włosy rosną przez dłuższy czas i później przechodzą w fazę obumierania, a potem wypadania.
Jak menopauza wpływa na włosy?
Im mniej estrogenu, tym włosy zaczynają być cieńsze, słabsze i bardziej wypadają. Stają się rzadsze na całej głowie. Może nawet dojść do wyłysienia jakiejś partii głowy, choć są to przypadki ekstremalnie rzadkie.
Zbyt mała ilość estrogenu zaburza dotychczasowy stosunek między hormonami. Do głosu zaczynają dochodzić męskie androgeny (jak np. testosteron), które powodują szybsze przechodzenie włosów w fazę wypadania. Androgeny z jednej strony wpływają negatywnie na włosy na głowie, z drugiej pobudzają do wzrostu włosy w miejscach typowo męskich, np. na brodzie albo nad górną wargą. To kolejny minus menopauzy.
Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy jest inny i również różnie będzie wpływać menopauza a wypadanie włosów dla części kobiet nie będzie problemem, z którym będą musiały się zmierzyć.
Jak zaradzić wypadaniu włosów w czasie menopauzy?
Wypadanie włosów można ograniczyć za pomocą kilku sposobów. Do najprostszych należą masaże skóry głowy. Taki masaż pobudzi ją i poprawi krążenie. Lepszy przepływ krwi lepiej zaopatrzy mieszki włosowe w tlen i ważne składniki odżywcze. Innym pomysłem, kiedy trwa menopauza a włosy są osłabione jest mezoterapia, czyli bezpośrednie dostarczanie do skóry głowy substancji odżywczych za pomocą nastrzykiwania małymi igłami.
Zdecydowanie bardziej poważnym sposobem jest hormonalna terapia zastępcza, czyli farmakologiczne przyjmowanie dawek hormonów, które zastępują do tej pory naturalnie wytwarzany estrogen. Nie jest jednak to rozwiązanie dla każdego, a dodatkowo może być ono ryzykowne dla zdrowia.
Co na wypadanie włosów w okresie menopauzy?
Przeciwko wypadaniu włosów przydatne będą również odpowiednie kosmetyki (szampony wzmacniające, odżywki). Warto szukać tych z pokrzywą, ponieważ dobrze wzmacnia ona włosy. Pokrzywową płukankę w prosty sposób przygotujemy również w domu. Jednocześnie pora dać sobie spokój z zabiegami i środkami, które mogą mieć zły wpływ na włosy. Mowa tutaj o stosowaniu prostownicy, lokówki czy chemicznych lakierach.
Dieta przeciwko wypadaniu włosów
Jeśli zastanawiasz się, czy dieta również będzie pomocna to jak najbardziej! Składniki mineralne i odpowiednie witaminy na włosy mogą pomóc wzmocnić włosy, dać im wytrzymałość i ograniczyć ich wypadanie. Jakie to składniki? Witaminy A, E, te z grupy B będą kluczowe, na czele z wyjątkowo ważną na włosy biotyną. Do tego koniecznie takie składniki mineralne, jak cynk i selen, które od dawna znane są z tego, że wspomagają zdrowie włosów.
Przy takim problemie jak menopauza a wypadanie włosów, warto wspomóc się preparatami z optymalnymi dawkami ważnych substancji. Takim preparatem, szczególnie bogatym we wspomnianą biotynę są żelki Hair Care Panda Vegan Gummies. Zawierają one niezbędne składniki konieczne dla mocnych, zdrowych włosów.
- aż 5000% biotyny (największa dawka biotyny dopuszczona w suplemencie diety)
- cynk
- selen
- witaminy A, E, B6, B1
- kwas foliowy
Taka dawka biotyny może okazać się zbawienna dla włosów osłabionych menopauzą. Żelki mają truskawkowy smak, a ich sympatyczna forma sprawia, że łatwiej pamiętać o regularnym stosowaniu.
Menopauzy niestety nie da się uniknąć. Jest ona częścią naszego rozwoju. Na szczęście możemy działać, by złagodzić jej skutki, również te dotyczące włosów. Warto to wiedzieć i wiedzieć jak sprawić, by proces menopauzy nie był dla nas trudnym czasem.