menopauza-a-zmiany-pogody

Ból głowy, zaburzenia snu i bolące stawy? Menopauza czy zmiany pogody? Związek przekwitania z meteopatią nie jest oczywisty, lecz wszystko wskazuje na to, że zaburzenia hormonalne mogą wzmagać nieprzyjemne odczucia związane z przechodzeniem frontów atmosferycznych.

Meteopatia jako choroba cywilizacyjna

Wrażliwość na pogodę jest obecnie na tyle powszechna, że trudno nam uwierzyć, iż dawniej było inaczej. A jednak jeszcze 50 lat temu na zmiany aury „uczulonych” było trzy razy mniej osób. Wpływ na nasze samopoczucie mogą mieć wszystkie czynniki atmosferyczne po kolei: temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza czy ilość światła. Wymienia się nawet kilka grup meteopatów, w zależności od tego, na które wahania pogody są bardziej wrażliwi. Jedni gorzej reagują na zimne, inni na ciepłe fronty. Są też wrażliwcy, przeżywający gwałtownie burze. Przy czym o meteopatii mówimy dopiero wówczas, gdy problemy, wynikające z podatności na przemiany aury, przeszkadzają w życiu codziennym.

Mówi się, że meteopaci to osoby, które zaniedbały się kondycyjnie: źle się odżywiają, mało ruszają, a za to dużo siedzą czy to przed telewizorem, czy komputerem. Zmiany nawyków mogą pomóc w przezwyciężeniu osłabienia, przychodzącego w czasie zmiany frontów. Prześledźmy zatem, jak traktujemy swoje ciała i umysły, porównajmy z tym, czego naprawdę potrzebują i zadbajmy o siebie.

Anna Piosik