Zanim podejmiesz wraz ze swoim lekarzem decyzję o stosowaniu terapii hormonalnej musisz mieć podstawowe pojęcie na ten temat. Nie bój się pytać. Twój lekarz powinien być osobą, która rozwieje wszelkie wątpliwości.
Co to jest hormonalna terapia zastępcza?
To najczęściej stosowany sposób leczenia uciążliwych objawów menopauzy. Ma za zadanie uzupełnić poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i czasami progesteronu, który w okresie menopauzy drastycznie spada.
Każda kobieta zastanawiająca się nad zastosowaniem terapii hormonalnej powinna być świadoma, co może jej zaoferować i rozważyć potencjalne korzyści oraz możliwe ryzyko. Radą i pomocą powinni służyć kobietom lekarze. Twój ginekolog to najważniejsza osoba, z którą powinnaś porozmawiać przed podjęciem decyzji.
Ginekolog i HTZ
Podczas wizyty lekarz zapewne zapyta Cię o przebyte choroby (takie jak choroba wieńcowa). Będzie także chciał znać historię medyczną Twojej rodziny i sprawdzi czynniki ryzyka powstania różnych chorób (szczególnie osteoporozy, raka piersi, zakrzepicy, zatoru płucnego, choroby wieńcowej i zawału). Zostaniesz też zapytana o ogólne samopoczucie i poproszona o opisanie objawów menopauzy, jakie u Ciebie występują – mogą to być uderzenia gorąca, pocenie się, suchość pochwy czy problemy z pęcherzem moczowym.
Zuzanna Górka