menopauza-i-htz

Zanim podejmiesz wraz ze swoim lekarzem decyzję o stosowaniu terapii hormonalnej musisz mieć podstawowe pojęcie na ten temat. Nie bój się pytać. Twój lekarz powinien być osobą, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Lekarz zważy Cię i zmierzy ciśnienie krwi. Zalecane jest również badanie piersi, a jeśli objawy to sugerują – wymaz z szyjki macicy.

Jeżeli zdecydujesz się na terapię zastępczą, najprawdopodobniej na początek dostaniesz od lekarza recepty na trzymiesięczną kurację. W tym czasie Twój organizm zaadaptuje się do leczenia, a większość objawów ubocznych ustąpi.

Ginekolog podczas menopauzy

Ginekolog to lekarz najbliższy kobiecie, szczególnie tej w wieku dojrzałym. Decydując się na terapie hormonalną, musisz poddawać się regularnym badaniom oceniającym reakcję Twojego organizmu na leczenie.

Oprócz systematycznego kontrolowania wagi, ciśnienia, również bardzo ważne jest badanie krwi, w tym poziom cholesterolu oraz cukru. Natomiast w przypadku ryzyka wystąpienia osteoporozy zalecane jest badanie gęstości kości. Nie wolno zapominać o regularnym robieniu mammografii – bez względu na to, czy stosujesz HTZ czy też nie.

Zuzanna Górka