Menopauza to czas, w którym kobiecy organizm przechodzi przez szereg zmian. Momentowi temu towarzyszą nieprzyjemne symptomy, które przekładają się na ogólną kondycję oraz nastrój i – w zależności od czynników indywidualnych – w mniejszym lub większym stopniu utrudniają funkcjonowanie. Czym jednak tak dokładnie jest menopauza? Jak rozpoznać jej pierwsze zwiastuny i jak radzić sobie z trudnościami?
1. Czym jest menopauza (klimakterium)?
2. Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)
3. Typowe objawy menopauzy (klimakterium)
Poniższe informacje jedynie nakreślają najważniejsze kwestie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj więcej o menopauzie na stronie: https://diag.pl/pacjent/menopauza-kobieta-swiadomie-dojrzala/.
Czym jest menopauza?
Menopauza potocznie określana jest mianem klimakterium lub przekwitania. Jest to ten moment w życiu kobiety, w którym zanika miesiączka. Najczęściej menopauza pojawia się w okolicach 50. roku życia, ale to kwestia mocno indywidualna. Kilka lat wcześniej ustaje płodność. Z medycznego punktu widzenia lekarz może wskazać na menopauzę w momencie, gdy przez 12 miesięcy nie pojawiło się krwawienie waginalne i nie doszło do produkcji komórek jajowych. Menopauzę określać może również wyraźny spadek produkcji hormonów w jajnikach.
Na około 10 lat przed menopauzą występuje etap przejściowy, określany mianem okołomenopauzalnego. U każdej osoby przebiega on nieco inaczej: niektóre panie niemal nie odczuwają dolegliwości, dla innych jest to czas bardzo trudny. Samo pojawienie się menopauzy zależy od kilku czynników, głównie genetycznych, proces jednak przyspieszyć może cukrzyca, zażywanie leków zmniejszających stężenie estrogenów, przebyte choroby układu immunologicznego, radio- oraz chemioterapia. Około 1% kobiet dotyczy menopauza przedwczesna, przed ukończeniem 40. roku życia.
Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)
Na kilka lat przed menopauzą zauważyć można pierwsze symptomy zbliżania się tej chwili. Okres ten nazywa się perimenopauzą. Objawia się przede wszystkim nieregularnym miesiączkowaniem, nawet, gdy wcześniej nie było z tym kłopotu. Miesiączka może różnić się czasem trwania oraz obfitością. Najbardziej charakterystyczne dla tego czasu objawy to:
- uderzenia gorąca, trwające nawet minutę, choć najczęściej kilkanaście sekund,
- nadpotliwość,
- zaczerwienienie skóry (rumień),
- problemy z kośćmi, a nawet osteoporoza,
- zmniejszone libido,
- drżenie ciała,
- zmiana nastrojów wynikających z zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- kłopoty ze snem,
- suchość pochwy.
Takie dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do dwóch lat. Po nich następuje czas postmenopauzalny, w którym całkowicie ustaje praca jajników. Oczywiście, poszczególne symptomy to kwestia indywidualna, a niektóre panie znoszą ten czas znacznie lepiej niż inne.
Typowe objawy menopauzy
Wystąpienie menopauzy często nasila wcześniejsze symptomy, ale mogą pojawić się również nowe objawy. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- kłopoty ze snem i wczesne pobudki, którym towarzyszy uczucie niepokoju,
- trudności z zasypianiem i częste przebudzanie się w środku nocy,
- zaburzenia depresyjne i lękowe wynikające z wahań hormonalnych,
- nieuzasadnione okolicznościami uczucie niepokoju, a nawet napady płaczu,
- nadmierne pocenie się,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia koncentracji,
- suchość i świąd pochwy powodujące ból podczas seksu,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- częstsze niż wcześniej oddawanie moczu oraz problemy z jego nietrzymaniem,
- kołatanie serca,
- ogóle rozdrażnienie,
- przewlekłe zmęczenie.
Nie wszystkie objawy występują równocześnie. Niektóre z nich mogą nie pojawić się w ogóle.