Menopauza - jak walczyć z nią naturalnie i skutecznie

Menopauza, czyli kulminacyjny moment klimakterium, zwanego także przekwitaniem, jest naturalnym zjawiskiem, które prędzej czy później spotyka każdą kobietę. Wiąże się ono nie tylko z brakiem miesiączki, ale również z zaburzeniami hormonalnymi, które stają się przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, wzmożona potliwość czy zaburzenia snu. Z dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie można jednak walczyć skutecznie, a przy tym w pełni naturalnie – stosując tabletki na menopauzę, czyli ziołowe, naturalne suplementy diety o potwierdzonym naukowo działaniu. 

Spis treści:

  1. Czym jest klimakterium, na czym polega i kiedy może się rozpocząć?
  2. Jak rozpoznać objawy menopauzy?
  3. Jak radzić sobie z objawami przekwitania?
  4. Suplementy na menopauzę – co w nich znajdziemy?

Czym jest klimakterium, na czym polega i kiedy może się rozpocząć?

Chociaż potocznie menopauzą określa się cały proces utraty płodności przez kobietę, to w rzeczywistości jest ona jedynie nazwą ostatniej w życiu miesiączki. Z kolei okres przekwitania – fachowo określany mianem klimakterium – dzieli się na trzy etapy:

– okres premonopauzalny – czyli poprzedzający ostatnią miesiączkę, podczas którego objawy przekwitania są najbardziej nasilone,

– okres okołmenopauzalny – czyli czas wystąpienia ostatniej miesiączki,

– okres postmenopauzalny – trwający przez około rok od ostatniej miesiączki, jest to okres kiedy objawy przekwitania są obecne, ale mniej uciążliwe.

Klimakterium polega na powolnym zahamowaniu pracy jajników, a tym samym stopniowej utracie płodności. Proces ten trwa kilka, a nawet kilkanaście lat i towarzyszą mu liczne zmiany w w gospodarce hormonalnej. Jajniki wytwarzają bowiem coraz mniej estrogenu i progesteronu, czyli hormonów odpowiedzialnych nie tylko za cykl miesiączkowy, ale także za nieprzyjemne objawy przekwitania. Klimakterium rozpoczyna się najczęściej od około 45 – 55 roku życia, jednak płodność może zacząć zanikać już nawet na 10 przed menopauzą.

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Pierwszymi objawami przekwitania są odczuwalne zmiany w cyklu miesiączkowym – nieregularne, rzadsze krwawienia, często również bardziej lub mniej intensywne. Bardzo popularnym dyskomfortem związanym z klimakterium są także uderzenia gorąca, czyli fale ciepła odczuwane w głowie, na twarzy, dekolcie oraz szyi. Zdarza się, że towarzyszy im również kołatanie serca i stany lękowe. Inne popularne objawy towarzyszące menopauzie to między innymi:

– nasilone nocne poty,

– wzmożona potliwość ogólna,

– suchość pochwy i dyskomfort okolic intymnych,

– problemy z nietrzymaniem moczu,

– częstsze oddawanie moczu,

– częstsze infekcje intymne,

– zaburzenia trawienia – wzdęcia i zaparcia,

– bóle głowy, nóg, mięśni,

– nasilony PMS, czyli bolesność i nadwrażliwość piersi, drażliwość, częste zmiany nastroju,

– zawroty głowy,

– częste zmiany ciśnienia krwi,

– obrzęki kończyn,

– nadmierne owłosienie,

– większa skłonność do przybierania na wadze.

Przekwitanie może dawać nie tylko objawy fizyczne, ale również psychiczne, w tym także niezwiązane z obecną jeszcze miesiączką. Zaliczamy do nich nadmierne zmęczenie i wrażliwość, wahania nastrojów, problemy ze snem i koncentracją, a także obniżone libido.

Jak radzić sobie z objawami przekwitania?

Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia objawów przekwitania jest stosowanie preparatów, zawierających w swoim składzie wyciągi bogate w fitoestrogeny, czyli estrogeny roślinne o budowie podobnej do kobiecych hormonów płciowych. Dzięki nim możliwe jest naturalne uzupełnienie niedoborów, spowodowanych wygasająca pracą jajników i zredukowanie towarzyszących temu zjawisku objawów. Można w tym celu sięgać po wyciągi roślinne, takie jak niepokalanek, dzięgiel chiński, Ashwagandha (żeń-szeń indyjski), czerwona kończyna, maca (korzeń maca) czy też shatavari (wyciąg z dzikiego szparagu). Ponieważ dla łagodnego przebiegu okresu przekwitania istotna jest także dobrze zbilansowana dieta, niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów warto uzupełniać olejami roślinnymi, preparatami witaminowymi lub specjalnymi mieszankami ziół, bogatych w mikro i makro elementy. Wszystkie suplementy diety i zioła na menopauzę znajdziesz na stronie Sklepu Życia pod adresem https://www.sklepzycia.pl/suplementy-menopauza.

Suplementy na menopauzę – co w nich znajdziemy?

Preparaty przeznaczone do łagodzenia objawów menopauzy to przede wszystkim tabletki z czerwonej koniczyny, kapsułki ze sproszkowanym korzeniem maca lub ekstraktem z Ashwagandhy czy też sproszkowane shatavari. Wszystkie te składniki są dla organizmu źródłem fitoestrogenów, które uzupełniają braki w gospodarce hormonalnej kobiet przechodzących okres przekwitania. Czerwona kończyna działa lekko nasennie i wyciszająco, poprawia także nastrój i koncentrację, zmniejsza potliwość i uderzenia gorąca, a dodatkowo zapobiega zaburzeniom rytmu serca, chroni przed spadkiem libido i przywraca właściwe nawilżenie pochwy. Z kolei korzeń maca zapobiega wahaniom nastroju, redukuje zmęczenie i chroni kości przed osteoporozą. Ashwagandha pomaga zwalczyć bezsenność, uczucie niepokoju oraz nadciśnienie, zaś shatavari odpowiada za stabilizację rozchwianej gospodarki hormonalnej u kobiet, redukuje przy tym napięcie nerwowe i zwalcza problem suchości w pochwie. Poza preparatami tego typu w okresie menopauzy z pomocą przychodzą także wyciszające i relaksujące herbatki ziołowe, zawierające w swoim składzie korzeń kozłka, szyszki chmielu czy dziurawiec, a także zioła łagodzące objawy uderzeń gorąca, czyli szałwię oraz miętę.

Choć przekwitanie jest zjawiskiem, którego nie da się uniknąć, to jego objawy mogą zostać skutecznie złagodzone nawet bez inwazyjnej terapii hormonalnej. Naturalne suplementy diety, zawierające roślinne fitoestrogeny to potwierdzony naukowo sposób na efektowne wyregulowanie poziomu hormonów, a tym samym złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości kojarzonych z menopauzą. Warto sięgać po nie regularnie już od pierwszych objawów przekwitania, aby zapewnić sobie najlepsze efekty naturalnej, ziołowej kuracji.