Czy to już menopauza? Jak mam ją rozpoznać? Wiele kobiet, zadaje sobie tego typu pytania. Menopauza zwykle daje nam pewne sygnały. Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?
Menopauza w życiu kobiety
Przekwitanie jest naturalnym procesem organizmu kobiety. Wraz z wiekiem, dochodzi do stopniowego spadku produkcji żeńskich hormonów, czyli estrogenu i progesteronu. Hormony te, są odpowiedzialne za płodność kobiety i całą gospodarkę z nią związaną. Przychodzi taki czas, gdy całkowicie przestają być produkowane, co dla niektórych kobiet bywa dość uciążliwe. Niedobór hormonów można uzupełnić, stosując odpowiednie środki, jednak przy braku objawów oraz uciążliwych dolegliwości, nie ma takiej potrzeby.
Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?
Kobiety w okolicach 50. roku życia, często skarżą się na różne dolegliwości. Należą do nich nagłe uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem czy ogólne rozdrażnienie. Moglibyśmy usprawiedliwić je stresującą pracą, zmęczeniem czy upałami, panującym właśnie za oknem. Jednak bardzo często, okazuje się, że to typowe objawy menopauzy. Kobiety między 45. a 55. rokiem życia mogą przechodzić przez przekwitanie. Od reguły zdarzają się także wyjątki, więc młodsze czy starsze panie także mogą być w menopauzie. Nie ma więc konkretnego okresu dla wszystkich pań, dotyczącego menopauzy. Jeśli tego typu dolegliwości pojawiają się regularnie, przez dłuższy czas, warto zgłosić się do ginekologa. Objawy tego typu mogą zwiastować o innych problemach zdrowotnych, więc nie zawsze będą oznaczały menopauzę. Przekwitanie trwa kilka lat, co nie oznacza, że kobiety będzie przez ten czas odczuwała dolegliwości. Bywają przypadki pań, u których menopauza przechodzi całkowicie bezobjawowo. Nie należy więc obawiać się tego okresu. Jednym z jego oznak, są także nieregularne cykle menstruacyjne lub ich brak, co jest związane z zaburzoną gospodarka hormonalną kobiety. Tutaj również nie ma powodu do obaw, chyba, że są to bardzo bolesne cykle. Wówczas, należy udać się do ginekologa.
Na uporczywe objawy, pomoże hormonalna terapia zastępcza, ziołowe środki, suplementy lub inne metody. Sposób dobieramy do potrzeb organizmu. Hormony są skuteczne, ale nie wszystkie panie decydują się na ich stosowanie, przez wzgląd na możliwe skutki uboczne. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest suplementacja, pozwalająca na uzupełnienie brakujących witamin oraz zastąpienie hormonów, fitoestrogenami. Wyciągi roślinne działają równie skutecznie, co hormony, dlatego chętnie są wybierane przez panie w menopauzie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu środków farmakologicznych. Ponadto zdrowa dieta i aktywność fizyczna polepszają nie tylko zdrowie, ale także samopoczucie, przez co zapominamy o objawach menopauzy, ciesząc się życiem w dojrzałym wieku.
Dolegliwości i objawy przekwitania to problemy, z którymi każda kobieta może sobie doskonale poradzić. Konsultacje z lekarzem oraz odpowiednia dbałość o organizm sprawią, że żadne nocne poty czy uderzenia gorąca nie zepsują naszych planów. Aktywne i zdrowe życie to klucz do sukcesu, a menopauza, to tylko kolejny etap życia, który możemy przejść z uśmiechem na twarzy.
Katarzyna Antos