Na temat menopauzy panuje wiele fałszywych mitów. Najbardziej szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, którą należy leczyć. A przecież to stan nieunikniony, jak najbardziej naturalny, otwierający nowy rozdział życia kobiety. – mówi dr Preeti Agrawal –
Wiele moich pacjentek wkraczających w okres menopauzy jest przekonanych, że czeka je trudny czas, spodziewają się uderzeń gorąca, gwałtownych zmian nastroju, kłopotów ze zdrowiem itd. Tymczasem z mojego wieloletniego doświadczenia wynika zupełnie inny wniosek – tylko od nas zależy, jak przeżyjemy ten czas. Kobiety szczęśliwe i spełnione przechodzą zmiany łagodnie, a te, które mają problemy, i te, które spodziewają się menopauzalnej katastrofy, faktycznie cierpią.
Doktor n. med. Preeti Agrawal – niezwykła kobieta, znakomita ginekolożka, lekarz medycyny holistycznej, popularyzatorka ajurwedy. Autorka wspaniałych książek poświęconych zdrowiu kobiety i mądrości naszego ciała: „Kobieta i natura”, „Odkrywam macierzyństwo”, „Menopauza – mity i rzeczywistość”, „Siła jest w Tobie”. Założycielka Fundacji Kobieta i Natura. W 2009 r. otrzymała za całokształt działalności na rzecz kobiet Kryształowe Zwierciadło – prestiżową nagrodę miesięcznika Zwierciadło.
Nasze babcie były szczęśliwsze?
Gdy wspomnimy nasze babcie, które przechodziły okres menopauzy wówczas, gdy nikt nie słyszał o hormonalnej terapii zastępczej, a mimo to pozostawały do końca życia pogodne i pełne energii – możemy zapytać, czym się od nich różnimy? Zapewne dawniej życie odbywało się bliżej natury, bliżej samego siebie. Dziś nieustannie biegniemy, jesteśmy przepracowane, jadamy nieregularnie, często przetworzoną już mocno żywność.
Pewnego dnia ze zdziwieniem zauważamy, że to już, że nasza młodość minęła i oto wkroczyłyśmy w okres menopauzy. Co robimy? Idziemy do lekarza, który przepisuje nam hormony. Nie wsłuchując się w nasze ciało, bierzemy pigułki, zapominając, że każda z nas jest niepowtarzalna, inaczej doświadcza emocji, ma różne potrzeby psychofizyczne i powinna być także postrzegana jako wyjątkowa osoba przez lekarza.
Posłuchaj ciała
Współczesna medycyna klasyczna pomniejsza kobiecą moc, której ogromne pokłady drzemią w każdej z nas. Zakładamy, że specjaliści wiedzą lepiej od nas, czego potrzebujemy i na nich przenosimy odpowiedzialność za zdrowie. A przecież nasze ciało jest mądre i samo sygnalizuje nam swoje potrzeby. Przykładem mogą być torbiele macicy, występujące u 60% w okresie premenopauzalnym – są one znakiem, że powinnyśmy dokonać w życiu zmian. Ich pojawienie się oznacza, że w naszymciele gromadzi się zbyt wiele ksenoestrogenów, sztucznych hormonów występujących w żywności i spalinach. Nasz ciało mówi: zwolnij, zadbaj o siebie, przyjrzyj się temu, co jesz, jak żyjesz… Z kolei torbiele w piersiach mówią nam o braku równowagi w dawaniu i braniu miłości…
www.kobietainatura.pl