Przekwitanie jest wpisane w proces funkcjonowania organizmu kobiety, choć dla wielu pań, wciąż jest to dość trudny temat. Menopauza to naturalny proces w życiu każdej kobiety. Na czym polega i czy należy się go obawiać?
Menopauza
Menopauza określa zatrzymanie cyklu miesiączkowego oraz szereg zmian, które temu towarzyszą. To etap, który następuje między wiekiem prokreacyjnym, a starzeniem się. Już przed menopauzą kobieta może dostrzec zaburzenia cyklu, poprzez nieregularnie występujące miesiączki. Zwykle przekwitanie pojawia się u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Jednak w zależności od indywidualnego organizmu, proces ten może pojawić się dużo wcześniej lub później. Wpływ maja bowiem różne czynniki, które mogą zadecydować o zmianach hormonalnych. Dotyczą one produkcji hormonów płciowych, takich jak estrogeny i progesteron. Wraz z wiekiem, ich produkcja ulega zmniejszeniu, aż do całkowitego ustania aktywności jajników. Efektem takiego działania są różne zmiany, które dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale także emocjonalnej kobiety.
Naturalny proces w życiu każdej kobiety
Przekwitanie to naturalny proces w życiu każdej kobiety, ponieważ dotyczy starzenia się organizmu. Wraz z upływającymi latami, funkcje organizmu ulegają zmianie. Menopauza nie jest więc chorobą, tylko następstwem mijającego czasu, który nie ominie żadnej z kobiet. To czysta fizjologia, której kobieta powinna być świadoma. Cały proces przekwitania zwykle trwa ok. dwóch lat, choć to także kwestia całkowicie indywidualna. Niektóre z pań w ogóle nie odczuwają żadnych dolegliwości ze strony swojego ciała, przechodząc przez przekwitanie, jak gdyby nigdy nic. Inne z kolei, mogą odczuwać objawy, jako dość uciążliwe i przeszkadzające w codziennym, komfortowym funkcjonowaniu.
Objawy menopauzy
Poziom hormonów, który przez menopauzę ulega znacznemu zmniejszeniu, przekłada się na działanie organizmu, a co za tym idzie, możliwość wystąpienia niepokojących objawów. Spadek produkcji estrogenu powoduje, że pojawiają się uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów a nawet bezsenność. W późniejszym okresie życia, może przyczynić się rozwoju osteoporozy czy atrofii pochwy. Nie znaczy to, że każda z pań, po przekwitaniu będzie miała tego typu problemy. Kobiety narzekają także na problemy z układem moczowym czy ze stanem pochwy. Suchość pochwy to dość powszechny objaw menopauzy, który ma wpływ nie tylko na poczucie komfortu, ale na życie seksualne. Dlatego pojawiających się objawów nie należy bagatelizować. Obecnie kobiety mogą korzystać z nowoczesnych zabiegów czy środków, które skutecznie łagodzą zmiany menopauzalne, pozwalając cieszyć się życiem.
Menopauza to nie koniec świata, więc każda z kobiet powinna wiedzieć, że problemy z nią związane, da się rozwiązać. Najważniejsze, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Pojawiające się zmiany powinny być sygnałem nowego etapu życia. Zdrowa dieta, dbanie o swoją urodę i zdrowie na pewno pomogą przejść przez okres menopauzy.
Katarzyna Antos