objawy

Menopauza może stać się przyjaciółką kobiety, ale potrafi także nieźle uprzykrzyć jej życie, za sprawą różnych dolegliwości. Objawy psychiczne i fizyczne warto poznać, by przekwitanie nie było dla nas żadnym zaskoczeniem.

Menopauza

Gdy nadchodzi menopauza, organizm kobiety zaczyna inaczej pracować. Spada produkcja żeńskich hormonów płciowych, co skutkuje różnymi objawami. Każda kobieta przechodzi przez przekwitanie w inny sposób. Niektóre z pań, praktycznie w ogólnie nie odczuwają żadnych dolegliwości, z nim związanych. Można rzec, że to prawdziwe szczęściary, choć w dobie współczesnej medycyny, z powodzeniem możemy poradzić sobie z pojawiającymi się oznakami menopauzy. Objawy obejmują nie tylko sferę fizyczną, ale także psychiczną. Co takiego może świadczyć o menopauzie?

Objawy psychiczne

Zachodzące w organizmie i życiu kobiety zmiany mogą być dość trudnym okresem, ze względów psychicznych. Nowy etap wymaga akceptacji, ale niektórym paniom ciężko pogodzić się z losem. Mimo tego, że menopauza jest procesem naturalnym, kobiety wciąż obawiają się tego, co ich czeka. Boją się diametralnych zmian i dolegliwości. Stres związany z nadejściem menopauzy, nie wpływa dobrze na samopoczucie. Kobieta może czuć się zagubiona i przygnębiona. Spada poziom nastroju, pojawia się rozdrażnienie i niepokój. Nic dziwnego, że w tym okresie panie są wyczulone na wszelkie uwagi, stają się drażliwe. Popadają nagle w różne nastroje, od płaczu do gniewu, co przypomina wahania nastrojów w ciąży. Zmiany te negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie i pewność siebie. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich. Pomoc przyjaciół czy rodziny pozwala przezwyciężyć wszelkie troski i przejść przez przekwitanie z uśmiechem na twarzy. Chroniczne stany smutku i przygnębienia mogą prowadzić do depresji, która jest poważną chorobą. Nie należy więc bagatelizować pojawiających się objawów psychicznych i w razie potrzeby skorzystać z pomocy lekarza czy terapeuty.

Objawy fizyczne

Równie dokuczliwe są objawy fizyczne, których przyczyną są zmiany hormonalne. Powodują one nieprzyjemne dolegliwości. W czasie trwania menopauzy pojawiają się napady gorąca, które utrudniają zasypianie i komfortowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Nagłe uderzenia gorąca to nie wszystko. Kobieta może odczuwać nocne poty i tym samym mieć problemy z zasypianiem. Jednym z dokuczliwych oznak jest suchość pochwy. Wysuszona śluzówka pochwy utrudnia zbliżenia, powoduje dyskomfort a nawet ból podczas stosunku. Nie dość, że takie dolegliwości wywołują ból, to znacząco wpływa także na psychikę kobiety. Panie mogą zamknąć się w sobie, alienując się od rodziny i znajomych. Uciążliwe objawy można jednak skutecznie zwalczać różnymi metodami.objawy psychiczne i fizyczne Jedną z nich jest hormonalna terapia zastępcza, którą lekarz może zlecić pacjentce. Hormony regulują gospodarkę hormonalną kobiety w okresie przekwitania, niwelując wszelkie objawy. Dzięki temu polepsza się komfort i jakość życia. Znika ból, a kobieta może w pełni normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem, nawet podczas menopauzy.

Kataryna Antos