Choć zaprzecza to naturze Polaka, my – kobiety w wieku okołomenopauzalnym – jesteśmy optymistkami. Bagatelizujemy wpływ klimakterium na nasze życie rodzinne i zawodowe. Często mówimy, że nas to nie dotyczy. Inaczej jednak uważają ludzie z naszego otoczenia.Oni zjawisko dostrzegają dużo wyraźniej niż my – tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP.
Menopauza w pracy
W miejscu zatrudnienia pań, znajdujących się w wieku okołomenopauzalnym, 80% ich współpracowników zwróciło uwagę na rozdrażnienie koleżanek, 51% wyraziło opinię, że zachowanie przekwitających kobiet sprzyja konfliktom, a aż 41% uznało, że menopauza wpłynęła na pogorszenie jakości pracy. Wszystkie osoby, które zauważyły nerwowość koleżanek w okresie przekwitania, wyraziły też opinię, że kobiety te nie powinny starać się ukrywać swojego stanu, ponieważ tylko wzmaga to ich nerwowość, lecz zaakceptowały swój wiek oraz poddały leczeniu łagodzącemu objawy.
…a w domu
Również rodziny pań przechodzących menopauzę wyraziły zdanie, że zachowanie żon oraz matek w tym czasie nie sprzyja spokojnej atmosferze ogniska domowego. Około 75% partnerów i prawie 60% dzieci wspomniało o nerwowości i płaczliwości przekwitających kobiet. Niestety, tylko 2% mężczyzn miało przysłowiową odwagę nakłaniać swoje partnerki do zmierzenia się w problemem i poddania leczeniu, mimo iż prawie połowa z ankietowanych panów zgodnie opowiedziała się za stosowaniem terapii łagodzącej objawy menopauzy.
A. Złotkowska