Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety. Podobnie jak przy dojrzewaniu, gdy miałyśmy lat kilkanaście, nasz organizm przechodzi hormonalną metamorfozę. Reaguje na to zjawisko nie tylko nasze ciało, ale także emocje, które mogą być w tym szczególnym okresie rozchwiane, nawet przesadne. Jedno się tylko nie zmienia, jeśli tego nie chcemy – my same.
Wiek menopauzalny to czas, kiedy jajniki przestają produkować jajeczka, czyli nasze miesiączkowanie samoistnie się zatrzymuje. Następuje okres burzliwych przemian organizmu w dwóch sferach – biologii i psychologii. Kobieta w okresie okołomenopauzalnym jest narażona na wahania nastrojów, spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Jest to naturalne, tak samo jak uderzenia gorąca, bezsenność, czy ogólne osłabienie organizmu. Jednak dzięki hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), właściwym ćwiczeniom i odżywianiu oraz profilaktyce zdrowotnej możemy wyraźnie złagodzić dyskomfort tego momentu „przejścia” w życiu kobiety.
Niestety, Polki cały czas wstydzą mówić się o klimakterium, dlatego wiele z nas wciąż nie do końca rozumie zjawiska przekwitania. Jako redakcja strony Menopauza.pl widzimy to także w naszej pracy. Dzwoniąc w różne miejsca, by zasięgnąć wiedzy źródłowej czy uatrakcyjnić nasz portal, spotykamy się z bardzo różnym przyjęciem ze strony rozmówców. Raz mamy do czynienia ze szczerą radością, że taki portal jak nasz powstał, dzięki czemu zyskujemy pomoc i zaangażowanie specjalistów z różnych dziedzin (w tym miejscu przeogromne podziękowania dla nich!) . Innym razem z kolei dotyka nas dystans, a nawet oburzenie. Zdarzyło się nam nawet, że znana aktorka po 50. roku życia odmówiła wywiadu, argumentując, że „menopauzy nie ma i nigdy mieć nie będzie”, co dobitnie świadczyło o stanie jej wiedzy na temat przekwitania.
A. Złotkowska