menopauza

Natura jest nieubłagana – prędzej, czy później, menopauza stanie się codziennością każdej kobiety. Ten niezwykle istotny etap w życiu płci pięknej jest od lat przedmiotem badań nie tylko biologów i psychologów, ale również badaczy kultury. Do jakich ciekawych wniosków doszli?

Kończy się ich produktywna rola społeczna i zyskują status mądrej kobiety, duchowego przewodnika, przyjmowane są do wioskowej starszyzny, stają się uzdrowicielkami i matkami wszystkich. Nic dziwnego, że uderzenia gorąca nazywane są dotknięciem mądrości i wyczekiwane z niecierpliwością. Każdy objaw menopauzy jest znakiem, że przybyła do nich nowa porcja wiedzy i błogosławieństwa.

Z kolei spadek libido nie wywołuje niepokoju u kobiet z Bali – one odbierają menopauzę jako czas, kiedy mogą wreszcie swobodnie zarządzać swoim ciałem. Staje się ono ich świątynią i brak zainteresowania seksem jest czymś zupełnie naturalnym.

Wśród ludów Indonezji wierzy się w mądrość przekazywaną przez krew. Dopóki kobieta menstruuje, oznacza to, że jej głównym zadaniem jest przekazywanie mądrości dzieciom, by stworzyć jak najlepszego człowieka. Kobiety, które przestają miesiączkować, po prostu zatrzymują całą mądrość dla siebie i z każdym miesiącem są coraz bardziej godne szacunku!

Menopauza – Tymczasem w Europie

A jak u nas patrzy się na kobietę w okresie klimakterium? Ciągle pokutuje w nas dawne przekonanie, że kobieta powinna przede wszystkim mieć dobre wiano i rodzić zdrowe dzieci, a następnie jest kłopotliwą seniorką. Menopauza to dziwny okres przechodzenia w cień, wycofania z obiegu.

Joanna Pastuszka-Roczek