Menopauza pojawia się zazwyczaj pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak niektóre kobiety wymykają się standardom i doświadczają menopauzy dopiero po 60. roku życia. Stanowi to rzadkie zjawisko, jednak wymaga odpowiedniego podejścia, zrozumienia ze strony kobiety oraz lekarzy i dużej dbałości o zdrowie.
Kiedy pojawia się menopauza?
Za menopauzę uznaje się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, jednak zanim do niej dojdzie trzeba przetrwać cały okres przedmenopauzalny. Wiąże się on z licznymi objawami wynikającymi ze zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej. Jajniki stopniowo przestają pracować, nie wytwarzają tak dużo estrogenu, jak wcześniej, a to rzutuje na całość funkcjonowania organizmu.
Początek zmian pojawia się w różnym wieku u każdej kobiety, chociaż statystyku uśredniają ten okres do 40-45 lat, kiedy zaczyna się odczuwać pierwszy dyskomfort związany z przekwitaniem. Jest to jednak tylko początek, ponieważ przekwitanie (zwane również klimakterium) nie trwa jednego dnia, lecz kilka, bądź kilkanaście lat. Zależy to od predyspozycji genetycznych oraz stanu zdrowia i stylu życia. Oznacza to, że menopauza może pojawić się bardzo szybko, nawet w przedziale wiekowym 45-50 lat, po krótkim klimakterium, albo nawet w wieku 60 lat i nie ma w tym nic niepokojącego.
Objawy późnej menopauzy
Choć menopauza w wieku 60 lat może dziwić – rzadko zdarza się tak późno – nie jest niczym, co powinno budzić wielkie obawy, nie wynika z rozwijającej się choroby. Same symptomy przekwitania, pomimo późnego wieku ostatniej miesiączki, nie są inne, niż w przypadku kobiet kończących ją wcześniej. Jedynie ze względu na bardziej zaawansowany wiek, mogą być mocniej odczuwalne.
Szczególnie dotkliwe są uderzenia gorąca połączone z mocnym poceniem się. Potrafią dopaść znienacka i chociaż trwają niecałą minutę, powodują że cała skóra jest mokra. Zdarzają się również w nocy, wybudzając ze snu, co staje się przyczyną bezsenności. Właśnie problemy z zasypianiem są kolejnym objawem przekwitania, które doskwiera kobietom. Im starsze panie, tym trudniej jest im przespać spokojnie całą noc. To z kolei powoduje, że łatwiej o rozdrażnienie. Kłopotliwa staje się też wolniejsza przemiana materii, powodująca przyrost 4-5 dodatkowych kilogramów.
Za objawy zwiastujące menopauzę uważany jest także spadek libido, pogorszenie się stanu włosów i paznokci, brak elastyczności skóry, problemy z układem płciowo-moczowym. Trzeba jednak pamiętać, że zestaw symptomów jest duży i nie wszystkie występują u każdej kobiety.
Sposoby na przetrwanie przekwitania
Z uwagi na wiek dłuższe, trwające do 60-tki przekwitanie wymaga szczególnej troski. Przede wszystkim wraz z pojawieniem się pierwszych objawów trzeba znacznie regularniej odwiedzać ginekologa. Dzięki przeprowadzanym badaniom łatwiej będzie dopasować zastępczą terapię hormonalną (jeśli kobieta chce) dostosowaną do poziomu hormonów oraz wieku.
Środki farmakologiczne można wspomagać naturalnymi substancjami, tj. ziołami (żeń-szeń, dziką różą) oraz fitoestrogenami znajdującymi się np. w soi.
Karolina Skrzek