W wieku okołomenopauzalnym wydzielanie melatoniny niemal zanika i dlatego potocznie okres ten nazywa się melatoninopauzą. Jak pokazują badania przewlekłe dolegliwości ze strony dolnej części (pęcherz, jelito grube) układu pokarmowego u dojrzałych kobiet mogą wiązać się ze spadkiem melatoniny.
Zakłócenia w produkcji moczu i zbyt częste wydalanie go w nocy, powodują również niedobory siarczanu 6-HMS – substancji od której znacznie zależy poziom melatoniny w naszym organizmie.
Dlaczego melatonina jest tak ważna?
Melatonina obok substancji takich jak feromony, progesteron, kolagen czy flawonoidy uważana jest za hormon młodości, który pozwala zachować organizm w zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jest ona odpowiedzialna za szereg pozytywnych działań w organizmie, wśród których za najważniejsze można uznać:
- utrzymywanie układu sercowo-naczyniowego w dobrym stanie dzięki obniżaniu ciśnienia i cholesterolu
- prawidłowy sen,
- systemy naprawcze w organizmie,
- usuwanie starych komórek i szybkie wymienianie ich na nowe,
- zmniejszanie podatności na stres,
- znaczną rolę w zwalczaniu nowotworów (samoleczenie organizmu, naturalna odporność),
- opóźnianie procesów starzenia, dzięki utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.
Melatonina produkowana jest w ludzkim organizmie w ciągu dnia pod wpływem światła słonecznego. Jej wydzielanie zachodzi w przewodzie pokarmowym dzięki specjalistycznym komórkom działającym odpowiednio pod wpływem naturalnego, białego światła. Z przewodu pokarmowego dostaje się ona do żyły wrotnej skąd przechodzi do wątroby (gdzie jest metabolizowana głównie przez 6-HMS), a także w niewielkich ilościach do moczu i żółci. Zbyt obfite wydalanie z moczem 6-HMS zmniejsza poziom melatoniny. Takie nieodpowiednie wydalanie metabolitu melatoniny jest spowodowane głównie przez czynniki pokarmowe, czyli rodzaj, ilość i jakość przyjmowanego pokarmu.
Anna J