Klimakterium to czas wielkich przemian w życiu kobiety. Objawami menopauzy są nie tylko te najczęściej wymieniane dolegliwości – zaburzenia miesiączkowania, bezsenność, wahania nastroju czy uderzenia gorąca. To także przemiany w obrębie cielesności i wyglądu.
Kobiety obawiają się przekwitania z wielu powodów. Jednym z nich jest lęk przed utratą atrakcyjności fizycznej. Tym samym wejście w okres menopauzy kojarzy się z nieuchronnym nadejściem starości. Zmarszczki, nadmierne tycie czy siwizna to jej powszechne objawy. Dlaczego tak się dzieje i czy ten proces da się zatrzymać?
Te okropne hormony
Wszystkiemu jak zwykle „winne” są hormony płciowe. To one są odpowiedzialne m.in. za rozwój narządów płciowych, piersi i kobiecej sylwetki czy regulację cyklu miesiączkowego. Spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy prowadzi do wielu reakcji w organizmie, także tych widocznych gołym okiem.
Kobieta zmienną jest
Kobiece ciało podlega nieustannym zmianom. W trakcie dojrzewania przygotowuje się do różnych ról, jakie natura wyznaczyła mu w biologicznym cyklu. Jest to naturalny proces, którego nie sposób zmienić ani zatrzymać. Każda kobieta powinna przygotować się – przede wszystkim psychicznie – na możliwe przemiany w wyglądzie. Nie są to zmiany natychmiastowe, jednak po wejściu w okres menopauzalny następuje ich znaczne przyspieszenie.
- Skóra: staje się przesuszona i traci elastyczność. Pojawiają się głębsze zmarszczki – spada produkcja kwasu hialuronowego i synteza kolagenu.
- Włosy: zaczynają mieć tendencję do siwienia, mogą wypadać i przerzedzić się.
- Ciało: zmienia się kształt sylwetki, znacznie spowalnia się metabolizm, co sprzyja tyciu. Zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa, zwłaszcza w okolicach brzucha i bioder. Zwykle kobiety przybierają na wadze tylko kilka kilogramów, jednak brak aktywności fizycznej, odpowiedniej diety, siedzący tryb życia i używki mogą prowadzić do powstania otyłości.
- Piersi: również się starzeją – słabną mięśnie i podtrzymujące je więzadła, przez co piersi stają się obwisłe, zmienia się ich kształt i struktura.
M. Borowik