Pesymistki, optymistki, fanki czytania gazet, a może surfowania po internecie? Dowiedz się jakie są współczesne menopauzowiczki z badań, które przeprowadzaliśmy od sierpnia do końca grudnia ub.r.
W naszym badaniu ankietowym wzięło udział 454 osób, niemal same kobiety – zaledwie 20 mężczyzn zdecydowało się dołączyć do tego grona. Ankietowane kobiety zapytano m.in. o jakość życia, zachęcając do refleksji nad własnym podejściem do zdrowego stylu życia, świadomości roli aktywności fizycznej w zachowaniu sprawności na długie lata, oceny własnych nawyków.
Jaki macie stosunek do własnego zdrowia i zachowań zdrowotnych?
Kobiety interesują się problematyką zdrowia z racji tradycyjnie przypisanej roli opiekunki ogniska domowego. Dbają o siebie, partnerów, dzieci, rodziców. Jeśli jednak miałyby więcej czasu wolnego – a któż by nie chciał – czy zawsze racjonalnie starałby się go zagospodarować?
Czy macie pomysł, jak go dobrze wykorzystać? Wyniki badań pokazują, że nie lubicie się nudzić i większość z Was rozumie, że czas wolny warto spędzać aktywnie, na ulubionych zajęciach. Z punktu widzenia zdrowia dobrze by było, gdyby to nie tylko była aktywność intelektualna, ale fizyczna. Cieszy nas fakt, że aż 178 osób z przebadanej grupy w czasie wolnym (gdyby było go więcej) rozwijałoby jakieś sportowe hobby. Pomysłów macie bardzo wiele – od popularnych spacerów aż po squasha.
Co postrzegacie jako zdrowe?
Większość z badanych – 61% – uważa, że aktywność fizyczna pod jakąkolwiek postacią ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, ale niewiele z Was zdaje sobie sprawę z faktu, że przesadzanie z wysiłkiem fizycznym (sport wyczynowy) może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia (17%). Warto pamiętać, że slogan z poprzedniej epoki sport to zdrowie już dawno nie obowiązuje, zdrowiem jest rekreacja, aktywność fizyczna służąca rozwojowi potencjału organizmu m.in. wydolności, nie zaś jego forsowanie, doprowadzanie do przeciążeń i kontuzji.
Poza aktywnością fizyczną, ważnym składnikiem zdrowego stylu życia jest sposób odżywiania. Na ogół przykładacie do tego wagę – aż 42% ankietowanych przyznało, że bardzo często kontroluje masę ciała. Spora grupa badanych (43%) stwierdziła, że prawidłowo się odżywia, a niecałe 10 proc. uważa swoje podejście do odżywiania za zupełnie niezdrowe.
dr P. Nowak