metabolic-balance-z-czym-sie-to-je

Metabolic balance® przybył do nas zza zachodniej granicy 2 lata temu. Program został opracowany przez lekarzy i dietetyków. Nie jest to jednak kolejna dieta. Czym zatem jest? Odpowiedzi udziela krakowski opiekun metabolic balance® Aleksandra Matuła z „Biochemii Piękna”.

Nie jest to klasyczna dieta, której nadrzędnym celem jest utrata kilogramów. Często podkreśla się, że metabolic balance® to przede wszystkim plan żywieniowy. Jak to jest dokładnie? Aleksandra Matuła: Mogę z całą pewnością powiedzieć, że to styl życia, gdyż wpływa na nie całościowo. Wspomniana utrata kilogramów to efekt kompleksowych zmian zachodzących w naszym ciele, ale i umyśle. I nie jest to dieta, gdyż metabolic balance® idzie znacznie dalej w swojej diagnostyce poprzedzającej rozpoczęcie udziału w programie. Ważne są bowiem wyniki badań krwi, które pozwalają rozłożyć gospodarkę mineralną i hormonalną danej osoby na czynniki pierwsze. W ten sposób poznajemy biochemię danego organizmu. Jeśli na przykład poziom żelaza lub wapnia jest zbyt niski, to układamy plan żywieniowy tak, aby zniwelować niedobory, a przy zbyt wysokim poziomie kwasu moczowego eliminujemy produkty o wysokiej zawartości puryny. I w ten sposób rozpatrujemy każdy element badań. Chodzi również o to, aby na tym etapie sprawdzić ogólny stan zdrowia. To bardzo ważne – przygotowanie planu żywieniowego musi uwzględnić wszystkie ewentualne schorzenia, takie jak np. cukrzyca, osteoporoza, anemia, reumatyzm, migrena, czy dolegliwości związane z okresem około menopauzalnym.

Słowa klucze: chemia i równowaga

Indywidualny plan żywienia to połączenie „chemii” ciała z „chemią” spożywanego menu. Ten związek ma niezwykle ważną rolę w kształtowaniu równowagi metabolicznej organizmu. Co ważne uczestnik programu je „normalne artykuły spożywcze”, lecz według określonego schematu. Opracowany plan jest ściśle powiązany ze stanem zdrowia, aktywnością fizyczną i tym, co dana osoba lubi jeść. Nie chodzi o to, aby eliminować z menu ulubiony desery, lecz o to, aby bilans spożywanych w każdym dniu posiłków odpowiadał indywidualnym potrzebom. Odnowienie naturalnej równowagi żywienia umożliwia nie tylko powrót do naturalnej równowagi organizmu, ale i obserwuje się wzrost dobrego samopoczucia, poprawie ulega koncentracja, uczestnicy czują napływ energii oraz znacznie lepiej śpią. Obok tego następuje redukcja tkanki tłuszczowej, jednak w obszarach, które sprawiają, że skóra pozostaje jędrna. – mówi Aleksandra Matuła opiekun metabolic balance® z Krakowa.

Studium ewaluacji programu: jakość życie pod względem zdrowia

Odsetek osób zadowolonych ze swojego życia wzrasta, dzięki programowi metabolic balance®!

4 fazy metabolic balance®

Program żywienia dzieli się na 4 fazy: przygotowawczą, ścisłą, łagodną i podtrzymującą. Opowiada Aleksandra Matuła: Pierwsza faza trwa 2 dni i ma na celu przygotowanie organizmu do zmiany nawyków żywieniowych. Podczas tej fazy spełnione są już dwa zalecenia programu, czyli spożywanie 3 posiłków dziennie i picie odpowiedniej ilości wody. Faza ścisła trwa minimum 14 dni i polega na spożywaniu tylko i wyłącznie posiłków ułożonych według indywidualnego planu. Wówczas uczestnicy tracą na wadze, odzyskują energię i dobre samopoczucie. Faza łagodna wprowadza do menu nowe produkty, z listy produktów dodatkowych, jednak z zachowaniem podstawowych zaleceń programu. Przy czym istnieją kryteria umożliwiające przejście z fazy ścisłej do fazy łagodnej. A mianowicie: uzyskanie docelowej masy ciała, utrata dużej ilości kilogramów np. 20, która wymaga przejścia do fazy łagodnej, na co najmniej cztery tygodnie celem przyzwyczajenia tkanki skórnej do „nowego ciała” lub po prostu uczestnik chce przerwać fazę ścisłą w związku ze swoimi planami. Wówczas dopuszczalne jest spożycie „zwykłego posiłku”, jednak po upływie 14 dni fazy ścisłej. Z kolei faza podtrzymująca to właściwie reszta naszego życia…

Studium ewaluacji programu: redukcja wagi ciała

Przestrzeganie zasad metabolic balance® pod okiem opiekuna nie jest trudne. Efekty są natomiast wymierne.

Nie dieta, a zdrowie…

Szukając informacji na temat metabolic balance® możemy znaleźć opisy, które wprowadzają nowe spojrzenie na żywieniowe kłopoty Polaków. Nie każdy bowiem chce dzięki metabolic balance® schudnąć? Tak, to druga strona medalu. Wiele osób decyduje się na udział w programie ze względu na ogólne złe samopoczucie – życiową apatię, brak chęci do aktywności fizycznej. W tych przypadkach często okazuje się, że organizm jest zakwaszony, źle reaguje na określone produkty lub jest osłabiony ze względu na niewłaściwą dietę. Inną grupę osób stanowią te, które chcą przytyć, zbudować masę mięśniową, zacząć uprawiać sport. Jak już podkreślałam metabolic balance® wpływa zarówno na ciało, jak i na ducha. To kompleksowy program oparty na medycznych badaniach, których celem jest przywrócenie radości życia… A radością dla jednych jest smukłe ciało i pewność siebie, a dla innych wysportowana sylwetka i udział w maratonach. – kończy opiekun metabolic balance® Aleksandra Matuła z „Biochemii Piękna”.

Metabolic Balance