meteopatia-jak-sobie-radzic

Klimat umiarkowany raczy nas częstymi zmianami frontu ciepłego i zimnego, co szczególnie sprzyja dolegliwościom meteopatycznym. Mimo iż wrażliwość na pogodę jest powszechna, nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej, w związku z czym nie możemy liczyć na pomoc medyczną. Nie ma jednak powodu do obaw, w zaciszu własnego domu jesteśmy w stanie same poradzić sobie z boleściami. Trzeba tylko wiedzieć jak.

Hartuj ciało
Wiele osób mówi, że z meteopatii można się wyleczyć. Nie ma na to medycznie potwierdzonych dowodów, jednak – jak już wielokrotnie wspominałyśmy – sama dolegliwość nie jest uznawana za chorobę i nie da się jej w naszym kraju leczyć klinicznie. Pobudzajmy więc naszą odporność czy to w saunie, czy chodząc boso po rosie lub… nawet śniegu.

“Wrzuć na luz”
Nie bierz się za nic ponad Twoje siły. Jeśli czujesz, że dziś nie jesteś w formie, postaraj się zajęcia rozplanować tak, by nie nachodziły na siebie. Co możesz, to odłóż. Naprawdę nie pomoże Ci dodatkowy stres, a wręcz pogłębi on dolegliwości. Zrozum, że właśnie trafiłaś na swój słabszy dzień i musisz trochę przystopować, zrelaksować się.

Pozytywne szczotkowanie
Nie tylko szczotkowanie naszych włosów wpływa kojąco na ból głowy, ale także traktowanie w ten sposób innych części ciała. Pobudzanie receptorów za pomocą szczotki z naturalnego włosia może kojąco wpływać na cały organizm oraz rozszerzyć naczynia krwionośne. Ważne jest, by Twoje ruchy były przy tym posuwiste i płynne, bez wielkiego użycia siły. Szczególnie uważnie wyczesuj brzuszek, łydki, plecy i piersi.

Starożytna mądrość
Według starożytnej medycyny chińskiej punktem “pogodowym” ciała jest obszar między siódmym a ósmym kręgiem kręgosłupa. Chcąc ulżyć meteopatycznym cierpieniom, poproś kogoś bliskiego, by wymasował ten obszar Twoich pleców, najlepiej używając do tego relaksującego olejku.

A. Złotkowska