metoda-in-vitro

Każdego roku miliony niepłodnych par mogą doczekać się upragnionego potomstwem, dzięki zapłodnieniu in vitro. Mimo to metoda ta ma wielu przeciwników. Przeczytaj nasz artykuł i zrozum, na czym naprawdę ona polega.

Nasienie jest dodawane do komórek jajowych tak, by doszło do zapłodnienia. Jeśli do niego dojdzie, komórka jajowa zaczyna się dzielić. Tak powstały embrion, gdy zawiera od 4 do 8 komórek, jest gotowy by zwrócić go do organizmu matki.

Embrion na etapie 4-8 blastomerów (komórek) należy przenieść to jamy macicy, by mógł się zagnieździć i dać początek prawidłowej ciąży. Zwykle przenosi się 2 embriony, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że któryś z nich się przyjmie.

Ponieważ przenoszony embrion ma mocno uszczuplony zasób komórek pomocniczych tzn. komórek ziarnistych, to konieczna jest suplementacja progestagenami (hormonami płciowymi) do 12-14 tygodnia ciąży. Bowiem w normalnej ciąży to właśnie komórki ziarniste przekształcają się w ciałko żółte, produkujące te hormony.

Test ciążowy można wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, wcześniej wyniki często bywają fałszywe. Natomiast jeśli jest ujemny w terminie miesiączki, próbę transferu uznaje się za nieudaną, a cały proces należy zacząć od początku.

lek. Kalina Wysocka-Dubielecka