Leczenie ostrogi piętowej to proces bardzo żmudny i wymagający od pacjenta zaangażowania i współpracy. Nie wystarczy samo przyjmowanie leków czy bierne poddawanie się fizykoterapii. Osoba cierpiąca na ostrogę musi włożyć sporo wysiłku, aby ból ustąpił.
Etap czwarty – środki stosowane w ostateczności
Chirurgiczne usunięcie narośli kostnej stosuje się tylko wówczas, jeśli dochodzi do deformacji stopy lub odłamania ostrogi w wyniku urazu i kiedy leczenie farmakologiczne oraz fizykoterapia nie przynoszą rezultatów. Lekarze jednak odradzają tę formę ze względu na długie leczenie pooperacyjne i możliwe komplikacje.
Na zakończenie – medycyna ludowa
Bardzo często zanim pacjent zdecyduje się przyjść do ortopedy lub chirurga, próbuje na własną rękę leczyć ostrogę piętową. Nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza i rozpoczęciem właściwej terapii ze względu na własne dobro. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ludową mądrość i wspomagać się nią podczas leczenia.
Na ostrogę piętową mają pomagać okłady ze świeżo utartego chrzanu oraz z liści świeżej babki. Stopy można moczyć w wywarze ze skrzypu polnego. Dobrym sposobem są wszelkiego rodzaju masaże pięt, np. drewnianym wałkiem oraz wygrzewanie ich na gorącej cegle. Pomaga smarowanie stóp nalewką z bursztynu, kasztana lub kwiatu bzu, a także smarowanie jodyną.
M. Borowik