metody-liposukcji

W zależności od typu urządzenia i kaniuli, możemy wyróżnić zabieg liposukcji klasycznej, wibracyjnej, ultradźwiękowej i laserowej. Niezależnie od nazwy wszystkie metody zabiegowe polegają na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli.

W metodzie suchej liposukcji nie wstrzykuje się pod tkankę tłuszczową płynu, ale używa się wyższego podciśnienia, co często wiąże się większą utratą krwi, uszkodzeniem tkanek, a w konsekwencji nierównościami na skórze. Obecnie ta przestarzała technika stosowana jest bardzo rzadko. Metoda mokra polega na wstrzykiwaniu płynu do warstwy podskórnej. Skład i ilość użytej cieczy mogą być różne. Roztwór składa się z płynu fizjologicznego zawierającego chlorek sodu i adrenalinę powodującą obkurczanie się naczyń krwionośnych. Jego składnikiem mogą być również anestetyki. Metoda mokra umożliwia proste i bezpieczne usunięcie tłuszczu bez utraty krwi i ze znieczulającym działaniem w trakcie i po operacji. Zadaniem płynu jest zminimalizowanie wysięków po operacji. Jego ilość oraz dawka środka znieczulającego jest dobierana według wagi pacjentki.

Liposukcja wibracyjna to metoda charakteryzująca się użyciem delikatnie wibrującej kaniuli, która połączona jest z urządzeniem wytwarzającym energię. Metoda ta pozwala na dotarcie do tkanki tłuszczowej znajdującej się pod grubą tkanka łączną, jak w pośladkach lub na plecach. Zadowalającym efektem końcowym jest gładka powierzchnia odessanego obszaru. Obecnie większość specjalistów uważa te metodę za najefektywniejszą i najbezpieczniejszą spośród obecnych na rynku.

Anna J