W zależności od typu urządzenia i kaniuli, możemy wyróżnić zabieg liposukcji klasycznej, wibracyjnej, ultradźwiękowej i laserowej. Niezależnie od nazwy wszystkie metody zabiegowe polegają na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli.
Liposukcja ultradźwiękowa polega na zastosowaniu kaniuli, która wytwarza ultradźwięki oddziałujące na błony komórek tłuszczowych i rozpuszczające je. Technikę tą stosuje się najczęściej dla dużych partii ciała, np. pleców. Podobnie jak poprzednia metoda, również ultradźwięki mają zdolność do przenikania tkanek zawierających więcej tkanki łącznej. Dodatkową zaletą tej techniki jest mniejsza utrata krwi podczas zabiegu. Jednak przy niewłaściwym wykonywaniu zabiegu istnieje ryzyko poparzenia skóry.
Liposukcję laserową możesz znać pod nazwą lipolizy. W metodzie tej stosowane są kaniule emitujące promień laserowy. Komórki tłuszczowe są rozkładane i usuwane przez energię laserową, która wyzwala się w trakcie ruchów kaniuli w przód i w tył. Dodatkowo lipoliza działa na warstwę podskórną obkurczając włókna kolagenowe, dzięki czemu poprawia się napięcie skóry, a drobne zmarszczki ulegają redukcji. W trakcie zabiegu na małych obszarach ciała, płynna tkanka tłuszczowa jest stopniowo wchłaniana przez organizm. W przypadku większych obszarów ciała, tkanka tłuszczowa jest rozbijana laserem, a następnie delikatnie odsysana.
Anna J