miazdzyca-naczyn

Miażdżyca jest bardzo niebezpieczną, a jednocześnie podstępną chorobą. Początkowo objawia się niewinnie. Pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, a nogi zaczynają boleć.

Jak leczyć miażdżycę?

Najważniejsze jest obniżenie cholesterolu – można to zrobić stosując zdrową, zbilansowaną i niskotłuszczową dietę, przestawiając się na zdrowy i aktywny tryb życia pozbawiony używek, ale także i stosując leki. Leki mogą obniżać poziom złego cholesterolu, ale mogą też podnosić poziom tego dobrego. Niektóre stosowane leki potrafią nawet cofnąć zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych. Często jednak potrzebne są bardziej radykalne środki.

Balonikowanie

Balonikowanie – Lekarz nacina tętnicę i wprowadza do niej cewnik. Kiedy cewnik jest na miejscu, to wprowadza się przez niego balonik, który zwiększa swoją objętość i niszczy złogi odłożone na ściance. Później te okruchy wyciąga się cewnikiem na zewnątrz. Skutkiem tego jest pozostawienie rozszerzonej tętnicy.

By-passy

By-passy – Jest to tzw. zabieg pomostowania. Lekarz najpierw pobiera fragment zdrowej żyły, a później wszywa się jednym końcem powyżej, a drugim poniżej przeszkody, która blokuje przepływ krwi. Po tym zabiegu krew omija przeszkodę, gdyż płynie nowym odcinkiem.

Stenty

Stenty – Stent jest krótką rurką wykonaną z cienkiej siateczki, którą umieszcza się we wnętrzu tętnicy. W ten sposób zapobiega się jej ponownemu zarastaniu blaszką miażdżycową.

Miażdżycy możemy zapobiegać – musimy mieć tego świadomość. Już niewielkie zmiany w naszej diecie powodują pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co ważne, możemy też kontrolować poziom cholesterolu w naszym organizmie. Wystarczy, że co jakiś czas zrobimy kontrolne badania, które obejrzy lekarz i wyniki odniesie do naszej osoby.

Sabina Sosnowska