migrena-najnowsze-odkrycia

Szacuje się, że na migrenę regularnie cierpi ok. 25% społeczeństwa. Badacze nie ustają w wysiłkach, aby jak najdokładniej poznać mechanizm ich powstawania oraz rozwinąć sposoby leczenia.

Jak działa migrena

Grupa duńskich badaczy przeprowadziła w ostatnim czasie badania dotyczące mechanizmu powstawania migreny. Postanowili sprawdzić, czy faktycznie za bóle migrenowe odpowiedzialne są naczynia krwionośne w głowie.

Naukowcy przebadali rezonansem magnetycznym 19 kobiet cierpiących na jednostronne bóle migrenowe. Badanie było przeprowadzone w trakcie trwania dolegliwości bólowych. Badania te przyniosły zaskakujące odkrycie. Wbrew temu co przez lata uważano, tętnice występujące na zewnątrz czaszki nie rozszerzały się w trakcie ataku, natomiast tętnice wewnątrz czaszki rozszerzyły się nieznacznie po stronie, po której był odczuwany ból.

Eksperyment ten dowiódł, że to nie naczynia krwionośne są odpowiedzialne za migreny. Rzutuje to na zasadność stosowania jako metody walki z migreną zastrzyków z botoksu. W trakcie badania sprawdzono również efekty stosowania sumatrypanu przy bólach migrenowych. Okazało się, iż ten popularny lek nie wpływa na rozszerzanie się i kurczenie tętnic, więc działa w inny sposób niż do tej pory podejrzewano.

Małgorzata Ptak