Szacuje się, że na migrenę regularnie cierpi ok. 25% społeczeństwa. Badacze nie ustają w wysiłkach, aby jak najdokładniej poznać mechanizm ich powstawania oraz rozwinąć sposoby leczenia.
Czy leki na migrenę są skuteczne
W ostatnim czasie przeprowadzono również badanie dotyczące skuteczności leków na migrenę. 66 badanych osób stosowało lek na migrenę lub placebo. Specyfiki podawane były w różnych kopertach – opisanych nazwą leku, z napisem placebo oraz oboma napisami na raz. Zawartość kopert była różna – część miała prawdziwy lek a inne neutralną dla organizmu substancję.
Badanie dowiodło, że pigułka opisana jako lek, niezależnie czy była faktycznie lekarstwem czy tylko placebo, przynosiła pacjentom znaczącą ulgę w bólu. Badania dowiodły, że informacje jakie uzyskują chorzy są równie istotne, jak działanie leków. Ważne jest również nastawienie pacjenta. Im bardziej jest on przekonany o przyszłym skutku leków, tym lepiej one zadziałają.
Nie ulega wątpliwości, że przyczyny migreny nie są do końca zbadane. Zapewne potrzeba wielu badań, aby odkryć jak najefektywniej pomóc osobom na nią cierpiącym.
Małgorzata Ptak