Istnieje wiele poradników na temat związków, zarówno dla singli jak i małżeństw. Jedni sceptycznie podchodzą do zawartej w nich wiedzy, inni uważnie sprawdzają kolejne strony takich książek. Jeden z bestselerowych autorów opisał w swoich książkach coś, czego może nie znajdziecie nigdzie indziej. Według niego miłość ma kilka języków – czy znasz je wszystkie?
Gary Chapman i jego języki miłości
Gary Chapman¹ to amerykański psychoterapeuta, który dzięki swoim publikacjom pomaga zrozumieć istotę udanych związków i miłości, która dla wielu z nas wciąż nie jest do końca zrozumiała. Jego książki sprzedają się w milionach, więc coś wyjątkowego musi być w teorii, którą przedstawia. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat relacji z ludźmi, warto poznać, jakimi językami posługuje się miłość. A takie informacje mogą tylko polepszyć poszukiwanie partnera, kontakt z ukochanymi ludźmi czy swój stały związek. Jakie wyróżniamy języki miłości?
Miłe słowa
Inaczej wyrażenia afirmatywne to jeden z języków miłości w teorii Chapmana. Co kryje się za tym pojęciem? Oczywiście wszelkie miłe słowa, pochwały czy komplementy. Słowa uznania są dla wielu osób bardzo istotne w kontakcie z drugą osobą. Ich niedosyt będzie więc wyraźnie odczuwany, także jako brak zainteresowania czy kochania. Dla kogoś, kto mówi tym językiem najważniejsze będą słowa. Nie zastąpią ich żadne prezenty czy gesty.
Dobry czas
Dobry czas to kolejny punkt na naszej liście. Osoby uwielbiające chodzić na spacery, przebywać w towarzystwie innych osób, będą najbardziej ceniły ten język miłości. Fantastycznym jest uczucie, gdy druga osoba w związku rozumie partnera i mówi w jego języku. Czas spędzony razem jest dla wielu wartością, która definiuje miłość. Stąd jego obecność wśród tych ważnych języków.
Dotyk
Doskonale wiemy, jak w bliższym kontakcie z innymi istotny jest dotyk. Choć dla niektórych nie ma on znaczenia w początkach znajomości, inni nie wyobrażają sobie bez niego poznania. Dotyk to nie tylko sfera seksualna, ale także przytulenie czy dotknięcie ramienia. Nie dziwi więc fakt, że jedni uwielbiają się przytulać a inni takowego kontaktu unikają. Jedno jest pewne – osoby mówiące tym językiem potrzebują częstego dotyku.
Drobne przysługi
Język drobnych przysług jest mową osób, które cenią sobie pomoc. Kluczowe w relacjach są wtedy przysługi, które możemy rozumieć przez małe naprawy, opiekę nad zwierzakami czy inne tego typu wsparcie. To wsparcie i miłość widoczne są wtedy w pomocnych uczynkach. Dla tych, którym ten język jest najważniejszy, osoba typu złota rączka będzie wymarzonym partnerem.
Podarunki
Czy przedmioty mogą być wyznacznikiem miłości? Okazuje się, że tak, szczególnie dla mówiących w języku podarunków. Wtedy prezenty otrzymane od ukochanej są dowodem miłości. Kwiaty, maskotki czy inne, nawet drobne rzeczy będą niezwykle ważne w takiej relacji. Zauważmy fakt, że szczególnie kobiety często narzekają na brak kwiatów od mężczyzny. Być może to właśnie podarunki są ich językiem i nie czują się kochani w danej relacji.
Katarzyna Antos
- Garry Chapman, 5 języków miłości dla singli, Wydawnictwo Esprit, 2017