Miłość za zakrętem – Kinga Gąska

Marzy ci się mądra i podnosząca na duchu powieść obyczajowa, która fabuła intryguje już od pierwszej strony? Szukasz historii, która ma w sobie pewną oryginalność? Koniecznie musisz zapoznać się z najnowszą książką Kingi Gąski pt. Miłość za zakrętem.

Praca jako pasja

Jadwiga to kobieta po pięćdziesiątce, która na co dzień pracuje w bibliotece. Bardzo lubi swoją pracę, choć nad jej życiem zawodowym ostatnio zbierają się czarne chmury. Kolejne filie w mieście są zamykane, a pracownicy zwalniani. Część znajdzie zatrudnienie w innych placówkach, jednak nie dla wszystkich wystarczy etatów. Jadwiga pracuje w jednej filii wraz z Honoratą, która czasem wydaje jej się niezbyt życzliwą osobą. Głównej bohaterce nie podoba się to, w jaki sposób kierowniczka traktuje czytelników i jak podchodzi do decyzji własnej córki czy koleżanek z pracy.

Niesienie pomocy potrzebującym

Jednocześnie Jadwiga stara się nieść wsparcie potrzebującym. W domu samotnej matki często organizuje spotkania, podczas których uczy mieszkanki pieczenia oraz gotowania. Udziela też cennych lekcji życia i łagodzi konflikty między kobietami. Stara się też rozmawiać z nimi o książkach i zachęcać do zgłębiania literatury, która niesie ze sobą wiele praktycznych wskazówek.

Kobieta renesansu, które ma liczne pasje

Jadwiga to prawdziwa kobieta renesansu. Nie tylko pracuje, pomaga w domu samotnej matki, ale też prowadzi własny ogródek działkowy. Temu ostatniemu oddaje całe swoje serce, główna bohaterka ma doskonałą rękę do roślin. Te odwdzięczają się jej pięknym wzrostem i doskonałym plonem. Niestety, pewnego dnia ktoś postanawia zdewastować działkę. Jadwiga ma nawet swoje podejrzenia co do tożsamości sprawcy. Jednocześnie Jadwiga prowadzi własne konto na Instagramie i udziela się jako blogerka. Jest kobietą o wielu pasjach, każdej z nich poświęca się w całości.

Problemy osobiste, które nie odbierają radości życia

Życie prywatne głównej bohaterki nie wygląda jednak tak optymistycznie, jak mogłoby się wydawać. Przygotowuje się ona do drugiego rozwodu w swoim życiu. Zastanawia się też, czy dać szansę mężczyźnie, który pojawił się na jej drodze. Jadwiga ma nie najlepsze kontakty ze swoim synem, któremu naraziła się, postępując przyzwoicie wobec osób trzecich. Jej córka też zdaje się skrywać jakiś sekret. Kobieta jednak nie zamierza zanadto drążyć, wychodzi bowiem z założenia, że kobieta sama jej o wszystkim opowie, jeśli tylko zechce. Spory powiew świeżości do życia Jadwigi wprowadza też pojawienie się szczeniaka, który został uratowany przez główną bohaterkę.

Empatyczna bohaterka, która promuje solidarność kobiet

Miłość za zakrętem to powieść wielowątkowa. Kinga Gąska zadbała o to, aby główna bohaterka była barwną postacią. Poznajemy tutaj kobietę z krwi i kości, która pomaga wielu ludziom wokół siebie. Do innych podchodzi z życzliwością i empatią. Potrafi zachować się przyzwoicie, mimo że miewa własne problemy, los nijak jej nie oszczędza.

Miłość za zakrętem – dojrzała emocjonalnie powieść obyczajowa

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż Miłość za zakrętem wymyka się schematom. Przyzwyczailiśmy się, że powieści obyczajowe zazwyczaj opisują rozwód kobiety dojrzałej, który przebiega dramatycznie. Ta pomimo przeciwności losu znajduje mężczyznę swojego życia. Tutaj także pojawia się wątek miłości, przy czym Kinga Gąsek ukazała zdrowe proporcje. Literatura kobieca nierzadko ukazuje ślepą pogoń za uczuciem. Tutaj poznajemy główną bohaterkę, która zajmuje się wieloma sprawami. Jej życie jest bogate i interesujące. Jadwiga czuje się szczęśliwa sama ze sobą. Potrafi znaleźć dla siebie interesujące zajęcie, które zapewnia jej satysfakcję. Miłość może stanowić jedynie dopełnienie jej szczęśliwego życia, nie jest celem samym w sobie. Jadwiga nie ma w sobie naiwności nastolatki, lecz zachowuje zdrowy rozsądek. Główna bohaterka uczy się na własnych błędach i zdaje sobie sprawę, jakie wartości czynią relacje damsko-męskie udanymi.

Literatura kobieca, którą można zaliczyć do literatury pięknej

Miłość za zakrętem to powieść, w której nie brakuje zabawnych zwrotów akcji. Z jednej strony jest ona napisana bardzo lekkim językiem. Z drugiej Kinga Gąska zadbała o to, aby niosła ze sobą ważne prawdy życiowe.  Miłość za zakrętem to ten rodzaj literatury, w którym możemy odnaleźć dojrzałość emocjonalną, której ostatnio często brakuje mi w powieściach obyczajowych. Cieszę się, że sięgnęłam po ten tytuł, ponieważ czerpie on z literatury kobiecej to, co najlepsze – mądrość i uniwersalne wartości.