Czy istnieje specyfik występujący naturalnie w środowisku, dobry w leczeniu i przeciwdziałaniu wielu przypadłości? W latach 50-tych ubiegłego wieku francuski pszczelarz z Orleanu, dr Caillas, udowodnił, że tak. Źródłem zdrowia, młodości, ogromnej ilości witam i mikroelementów jest produkowane przez pszczoły mleko, którym karmią swoją królową.
Po zbadaniu właściwości mleczka pszczelego zaczęto stosować je na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Okazało się, że w jego składzie znajdują się białka albuminy i globuliny (są istotnym składnikiem krwi), bardzo dużo aminokwasów, wiele witamin z grupy B oraz PP, węglowodany, kwas pantotenowy, kwas foliowy, składniki mineralne: sód, potas, mangan, cynk, żelazo, magnez, krzem, chrom, kobalt, wapń, i inne oraz enzymy, inhibiny i hormony (zwłaszcza wzrostu).
Działanie
Dzięki bogatemu składowi mleczko pszczele ma wszechstronne działanie. Usuwa zmęczenie, wzmacnia, zwiększa efektywność pracy, poprawia koncentrację i pamięć, przyspiesza procesy myślowe oraz polepsza samopoczucie. Dobrze działa na bezsenność, w stanach wyczerpania nerwowego i wahania nastroju. Stosuje się je także w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych – np. miażdżycy, nadciśnienia, stanów pozawałowych. Ponadto mleczko pszczele obniża poziom cholesterolu. Dobrze wpływa na profilaktykę i leczenie chorób przewodu pokarmowego. Przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Dobre efekty uzyskuje podczas leczenia schorzeń dermatologicznych, reumatologicznych i okulistycznych, pomaga przy niewydolności nerek i działa moczopędnie.
Zastosowanie
Mleczko pszczele jest stosowane przede wszystkim w wyrobach farmaceutycznych. Można je dostać w różnej postaci – naturalnego mleczka, w pastylkach, tabletkach do ssania, kapsułkach, w proszku, kroplach, w kremie. Z powodzeniem stosuje się je także w kosmetykach, zwłaszcza przeciwzmarszczkowych. Należy jednak uważać na podróbki, które z mleczkiem pszczelim wspólną mają jedynie nazwę.
Przeciwwskazania
Choć wydaje się, że mleczko z ula jest cudownym specyfikiem, nie można stosować go bez opamiętania. Przeciwwskazaniem do używania go jest alergia i uczulenie na produkty pszczele, astma, ciężkie choroby zakaźne, nowotwory, choroba Addisona. Objawami uczulenia po spożyciu mleczka pszczelego mogą być bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka.
Czy mleczko pszczele jest najlepszym naturalnym lekiem, który potrafi wyleczyć każdą chorobę? Gdyby tak było, już dawno na wszystkie schorzenia bralibyśmy tylko jedno. Ale mimo wszystko imponujący skład i badania dowodzą, że specyfik, którym karmi się królowa pszczół, ma dobry wpływ również na nasz organizm. Być może nie ozdrowi nas całkowicie, ale z pewnością może pomóc w naturalny sposób poprawić nasze zdrowie.
M. Borowik