mlodsza-skora-z-owocem-granatu

Pierwsze wzmianki o owocu granatu znajdziemy już w starożytnych księgach takich jak Biblia, Sanskryt, Odyseja Homera czy Tora. Owoc ten jest także znany z malowideł greckich i egipskich. W nowożytności ozdabiano jego rysunkami książki z baśniami i opowieściami, jak również wykorzystywano do zdobień w architekturze.

Owoc granatu stał się z czasem symbolem miłości, młodości, piękna i różnorodności ze względu na dużą liczbę nasion. Niektórzy badacze sądzą nawet, iż zakazanym owocem z rajskiego ogrodu nie było jabłko lecz granat, dlatego symbolizuje on także młodą i piękną kobietę. W starożytnych pismach granat pojawia się jako owoc życia, dający rześkość i młodość, każdemu kto go spożywa. Już Hipokrates zalecał swoim pacjentom w ramach profilaktyki spożywać kilka nasion dziennie.

Co dają nam kosmetyki, w których skład wchodzi wyciąg z owocu granatu?

Oprócz samych owoców dostępnych w sklepach, mamy dziś możliwość czerpania ich wartości odżywczej w wielu produktach. W gamie kosmetyków z zawartością wyciągu z owocu granatu znajdziemy kremy, olejki, mydła, szampony, płyny do kąpieli oraz wiele innych. Jest w czym wybierać!

Owoc granatu ma szczególnie właściwości nawilżające i regenerujące. Z soku granatu, zwanego grenadiną produkuje się nie tylko wina, napoje, syropy i galaretki ale też kosmetyki zarówno typowo pielęgnacyjne i profilaktyczne jak i kosmetyki sprzedawane w aptekach, niekiedy też leki. Granaty zawierają 10 – 12% cukrów (głównie glukozy i fruktozy), 2–5% kwasów organicznych m. in. kwas cytrynowy, 1,5% białek oraz dużo witaminy C. Oprócz tego 30% owocu stanowią garbniki. 0,3–0,7% kory granatu (bo także kora jest lecznicza) stanowią alkaloidy. 100 gramów owocu dostarcza ok. 77 kalorii, czyli niedużo, gdyż owoc ten zawiera w sobie także wiele wody.

Kosmetyki z wyciągiem z owocu granatu odznaczają się szczególnie zawartością dwóch niezwykle cennych kwasów – elagowego i ursolowego, które działają silnie antyoksydacyjnie, wzmacniają ściany komórek, chronią skórę przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV.

ALNG