Moda cyrkularna opiera się na założeniu, iż należy maksymalnie wykorzystać rzeczy, które już zostały wyprodukowane. Chodzi o to, aby nie marnować surowców oraz pracy związanej z ich obróbką. Np. wyprodukowanie jednego bawełnianego T-shirtu przyczynia się do ogromnego zużycia wody. Gdybyśmy to przeliczyli na wodę, którą wypijamy każdego dnia, to jest to ilość, którą jedna osoba spożywa przez 2 lata. W związku z tym warto nauczyć się lepiej gospodarować posiadanymi zasobami. Co warto wiedzieć o modzie cyrkularnej?
Spis treści:
- Moda cyrkularna – jak wykorzystać w pełni wyprodukowane rzeczy?
- Obieg zamknięty, czyli racjonalne gospodarowanie zasobami
- Dlaczego warto stawiać na ubrania dobrej jakości?
- Odpowiednia pielęgnacja ubrań – co zrobić, aby służyły nam przez lata?
- Dlaczego należy prać nowe ubrania?
- Masowa produkcja a ubrania na jeden sezon
- Nadprodukcja ubrań i dodatków
- Obowiązek segregacji tekstyliów – mamy czas do 2025 roku
- Ubrania z drugiej ręki – kupuj tylko te, których potrzebujesz
Moda cyrkularna – jak wykorzystać w pełni wyprodukowane rzeczy?
Moda cyrkularna zachęca nas do tego, abyśmy brali większą odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Skoro już coś zostało wyprodukowane, warto to w pełni wykorzystać, zamiast wytwarzać nowe rzeczy. Ubrania, które już nam się nie podobają lub nie pasują na naszą sylwetkę, możemy komuś oddać, odsprzedać, naprawić, przerobić lub wykorzystać jako ścierki do sprzątania kuchennych blatów. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w przypadku bawełny, lnu czy wiskozy.
Obieg zamknięty, czyli racjonalne gospodarowanie zasobami
Moda cyrkularna zachęca nas do tworzenia obiegu zamkniętego. Dzięki niemu mniej ubrań, ścierek, sprzętu elektronicznego czy książek ląduje na wysypisku śmieci. W pełni wykorzystujemy istniejące zasoby, zamiast bezmyślnie wytwarzać nowe rzeczy. Przyczynia się to do spadku zużycia wody oraz mniejszej emisji gazów cieplarnianych. W rezultacie korzysta na tym nasze zdrowie.
Dlaczego warto stawiać na ubrania dobrej jakości?
Oczywiście, czasem każdy z nas musi kupić nową rzecz. Trudno sobie wyobrazić, że w bieliznę mielibyśmy zaopatrywać się w second handach. Kupowanie nowych ubrań nie jest niczym złym, jednak warto zwrócić uwagę na ich jakość. Unikajmy rzeczy z kiepskiej jakości materiałów, które szybko przestaną nam służyć. Starajmy się wystrzegać także włókien syntetycznych, oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy nie lepiej kupić bawełnianą lub wiskozową koszulę zamiast poliestrowej. W przypadku kurtki oczywiście siłą rzeczy jesteśmy skazani na poliester.
Odpowiednia pielęgnacja ubrań – co zrobić, aby służyły nam przez lata?
Odpowiednia pielęgnacja ubrań ma znaczenie, inaczej nawet te z dobrej jakości materiałów nie posłużą nam zbyt długo. Np. sweter wełniany czy kaszmirowy pierzemy w niskiej temperaturze, najlepiej gdy robimy to ręcznie. Możemy też ustawić tryb prania ręcznego w naszej pralce. Nie wrzucajmy razem do pralki akrylowych swetrów i bawełnianych majtek, bo te drugie złapią kłaczki z akrylu.
Dlaczego należy prać nowe ubrania?
Moda cyrkularna zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Żadne ubranie, które kupujemy w sklepie, nie nadaje się od razu do noszenia. Zarówno sukienka z second handu, jak i z sieciówki wymaga prania przed pierwszym założeniem. W obu przypadkach rzecz przeszła przez wiele rąk, mierzyło ją też wiele osób. Warto też pamiętać o tym, że nowe ubrania nierzadko zawierają chemikalia pochodzące z procesu produkcji. Warto się ich pozbyć, wrzucając rzecz do szybkiego prania.
Masowa produkcja a ubrania na jeden sezon
Aby powstał obieg zamknięty, producent już na etapie wytwarzania danej rzeczy musi postawić na materiały dobrej jakości i solidne wykonanie. Jeśli wypuści rzecz kiepskiej jakości, to ta szybko zakończy swój żywot i trafi na wysypisko śmieci. Niestety, jeśli odwiedzimy sklepy, szybko przekonamy się, że wiele rzeczy to ubrania na jeden sezon. Prawdopodobnie dłużej nam nie posłużą, bo już mechacą się, wisząc na wieszaku.
Nadprodukcja ubrań i dodatków
Czy wiesz, że każdego roku produkuje się 100 miliardów ubrań i dodatków, w tym butów? 30% z nich nie znajduje nabywców. Niektóre stanowią prototypy, inne posiadają błędy, a jeszcze inne nie wzbudzają należytego zainteresowania pośród klientów. Wyprodukowaliśmy już wystarczająco ubrań. Teraz nadeszła pora, aby z nich korzystać.
Obowiązek segregacji tekstyliów – mamy czas do 2025 roku
Moda cyrkularna jest nierozerwalnie związana z ekologią. Nic dziwnego, że w jej przypadku dużą wagę przykłada się do segregacji śmieci. Niestety, w Polsce tekstylia wciąż wrzuca się do odpadów zmieszanych. Jednak niebawem będzie musiało ulec to zmianie. Do 2025 roku mamy czas, aby zacząć je segregować jako osobny odpad.
Ubrania z drugiej ręki – kupuj tylko te, których potrzebujesz
Najlepszym rozwiązanie, z punktu widzenia mody cyrkularnej, wydaje się kupowanie ubrań z drugiej ręki. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i kupować tylko tę odzież, którą rzeczywiście będziemy nosić.