Moda vintage to książka, w której Aleksandra Zawadzka przybliża tematykę ubrań z drugiej ręki, którym można nadać drugie życie. Jest to nie tylko korzystne dla naszego portfela, ale też ekologiczne. W second handach oraz vintage shopach możemy znaleźć prawdziwe perełki, w tym ubrania od projektantów, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kupując je, zyskujemy nie tylko unikalne rzeczy, które podkreślą nasz indywidualny styl, ale też możemy obcować z materiały najwyższej jakości.
Czy zakupy w second handzie to obciach?
Do niedawna wizyta w second handzie stanowiła powód do wstydu. Co ciekawe, podejście do ubrań używanych zmieniało się na przestrzeni wieków. Mamy tutaj do czynienia z pewną sinusoidą. W czasach wiktoriańskich używana odzież stanowiła formę zapłaty. Jednak w XIX wieku, gdy Ludwik Pasteur odkrył istnienie bakterii, a następnie opracował pierwszy antybiotyk, zaczęto spoglądać z niechęcią na ubrania z drugiej ręki. Ludzie obawiali się, że stanowią one źródło zarazków. Po wojnie nastąpił wielki kryzys. Gdy społeczeństwa zaczęły z niego wychodzić okazało się, że brakuje futer z szopów. Tych nie było w sklepach, ale zalegały w magazynach. W ten właśnie sposób rozpoczęła się moda vintage. Popierali ją hippisi, którzy pragnęli żyć w zgodzie ze środowiskiem. Następnie zakupy w second handach spopularyzował Kurt Cobain, wokalista zespołu Nirvana. Jego członków można uznać za modowych abnegatów. Na początku XXI wieku w wielkich miastach pojawiło się wiele sieciówek. To właśnie wówczas zaczęto z niechęcią spoglądać na zakupy w lumpeksach. Te stały się symbolem biedy oraz gorszej pozycji społecznej. Dziś, wraz ze wzrostem świadomości społecznej oraz rozwojem kanałów poświęconych modzie vintage, wizyta w second handzie stanowi powód do dumy.
Ubrania vintage, retro i antyczne – czym się różnią?
Bardzo często określenia takie jak vintage, retro i antyk traktuje jako swego rodzaju synonimy. Aleksandra Zawadzka zwraca jednak uwagę na to, że mają one ściśle określone definicje. Ubrania vintage to takie, które liczą co najmniej 20 lat, a maksymalnie 100 lat. Odzież, której wiek wynosi ponad 100 lat, traktujemy jako antyk, swego rodzaju zabytek, eksponat historyczny. Natomiast ubrania retro to takie, które wcale nie są stare, lecz stylizowane na stroje pochodzące z dawnej epoki. Np. sukienki w sieciówkach, które są utrzymane w klimacie pin up girl, możemy określić mianem retro.
Jak przemysł tekstylny wpływa na środowisko?
W książce Moda vintage Aleksandra Zawadzka zwraca uwagę na to, jak ważne dla środowiska są zakupy w lumpeksach. Pozwalają one w pełni wykorzystać surowce, które już zostały wypuszczone na rynek. Dzięki temu rozwiązaniu generujemy mniej odpadów, dobre ubrania nie trafiają na wysypiska śmieci, nie napędzamy też konsumpcjonizmu oraz fast fashion. To także bezpieczniejsze rozwiązanie dla naszej skóry i zdrowia. Nowe ubrania często zawierają formaldehyd jako środek konserwujący materiał, do ich produkcji wykorzystuje się wiele potencjalnych toksyn. Gdy kupujemy odzież z drugiej ręki, większość z nich zdążyła się już wypłukać i nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia.
Sklepy z używaną odzieżą – dlaczego warto robić w nich zakupy?
Aspekt ekologiczny nie jest jedynym, jaki przemawia za zakupami w second handach. Aleksandra Zawadzka w książce Moda vintage wymienia aż kilkanaście powodów, dla których warto kupować odzież z drugiej ręki. Autorka zdradza też, skąd się biorą ubrania w lumpeksach oraz, co się z nimi dzieje, gdy nie zostaną sprzedane. Aleksandra Zawadzka w swojej książce Moda vintage wyjaśnia też różnice między działaniem second handów a vintage shopów.
Jak pozbyć się nienoszonych ubrań?
Czy wiesz, że wielkie marki odzieżowe, a nawet domy mody, powoli dostrzegają potencjał vintage shopów? W USA marka Levi`s przyjmuje używane jeansy od swoich klientów, w zamian oferuje im bony podarunkowe. Uzyskana w ten sposób odzież, jeśli tylko znajduje się w dobrym stanie, trafia do second handu marki Levi`s, gdzie można kupić legendarne modele, które już zniknęły ze sprzedaży. To nie jedyna firma, która dostrzega potencjał mody vintage. Rynek używanej odzieży coraz bardziej zyskuje na sile. Robiąc zakupy w second handach, można trafić na ubrania z lat 60. czy 70., co stanowi nie lada gratkę dla miłośników trendów z tych okresów. Możemy też pozbyć się nienoszonych ubrań, dając im w ten sposób drugie życie. Aleksandra Zawadzka w książce Moda vintage podpowiada, jak tego dokonać.
Dlaczego warto sięgnąć po książkę Moda vintage?
Moda vintage to świetnie napisany przewodnik dla wszystkich osób, które lubią bawić się stylizacjami i nie mają oporów przed szukaniem perełek w sklepach z używaną odzieżą. To także książka, która zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne. Pokazuje też, jak przemysł tekstylny oddziałuje na środowisko naturalne oraz nasze zdrowie. Wiele informacji, na jakie natrafisz w książce Aleksandry Zawadzkiej, może cię zaskoczyć i zmienić podejście do zakupów w sieciówkach. Autorka ich nie demonizuje, zwraca jednak uwagę na to, aby robić je w sposób przemyślany.