Mydło Aleppo to naturalny kosmetyk, który ma spore grono zwolenników. Swoją popularność zawdzięcza niezwykle przyjaznemu składowi, który pozwala uporać się z problemami skórnymi. Mydło Aleppo, jak sama nazwa wskazuje, jest wytwarzane w miejscowości Aleppo, która znajduje się na objętych wojną terenach Syrii. Jakie właściwości wykazuje ten naturalny kosmetyk?
Mydło Aleppo to tradycyjny wyrób kosmetyczny, który od 2000 lat jest wytwarzany ręcznie przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych składników – oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Aby uformowana kostka spełniała swoją podstawową funkcję, czyli posiadała zdolność do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni skóry, potrzebny jest składnik spieniający, w tej roli doskonale sprawdza się wodorotlenek sodu. Kwasy tłuszczowe, które wchodzą w skład olejów roślinnych, w reakcji z zasadami, dają wodę i sól kwasu tłuszczowego, czyli de facto mydło. Mydło Aleppo zostało stworzone 2 tysiące lat temu przez Fenicjan. Z dotychczas przeprowadzonych badań historycznych wynika, iż jest to najstarszy środek myjący na świecie. Choć na Bliskim Wschodzie mydło Aleppo, zwane też mydłem oliwnym, znane jest od dawna, do Europy przywędrowało dopiero w XX wieku. Jednak jego największa popularność przypada na początek XXI wieku. W ostatnich latach za sprawą blogerek i vlogerek urodowych ten syryjski kosmetyk stał się niezwykle popularny.
Mydło Aleppo – zastosowanie
Mydło Aleppo ze względu na swoje właściwości ma bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem może być używane przez alergików jako pianka do golenia nadająca poślizg maszynce. Mydło oliwne można też wykorzystać jako maseczkę oczyszczającą – w tym celu namydlamy twarz i pozostawiamy mydliny na kilka/kilkanaście minut. Jeśli od lat bezskutecznie walczysz z łupieżem, powinnaś spróbować namydlić mydłem Aleppo skórę głowy i pozostawić mydlany kompres na 10 minut. Dużą popularnością cieszy się też mycie głowy mydłem oliwnym. Syryjska kostka świetnie sprawdza się też w codziennym oczyszczaniu delikatnej skóry dzieci. W przypadku mydła Aleppo ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest naprawdę minimalne. Z tego powodu coraz więcej rodziców pierze ubranka swoich pociech w mydle Aleppo. Jednak największą popularnością cieszy się mycie twarzy syryjską kostką. Wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne, toteż stanowi nieocenioną broń w walce z trądzikiem. Warto jednak pamiętać, iż mydła charakteryzują się zasadowym pH, podczas gdy nasza skóra ma odczyn kwaśny. Aby nie zaburzyć jej naturalnej fizjlogii, po użyciu mydła, powinnyśmy przemyć twarz tonikiem o kwaśnym pH.
Mydło Aleppo swoje właściwości przeciwbakteryjne zawdzięcza zawartości oleju laurowego. To właśni substancje zawarte w tym surowcu przyczyniają się do dogłębnego oczyszczenia porów, przynoszą też świetne rezultaty w walce z pryszczami. Jednocześnie mydło oliwne reguluje pracę gruczołów łojowych, które w przypadku cery tłustej pracują na zwiększonych obrotach i wytwarzają nadmierną ilość sebum.
Jak wybrać mydło Aleppo odpowiednie dla swojej cery?
Choć mogłoby się wydawać, że mydło Aleppo może być stosowane wyłącznie przez osoby o tłustej skórze, w rzeczywistości świetnie sprawdza się także przy cerze dojrzałej i odwodnionej. Klucz do sukcesu stanowi dobór odpowiednich proporcji składników aktywnych – oliwy z oliwek i oleju laurowego. Ogólna zasada mówi, iż w miarę wzrostu zawartości oleju laurowego, mydło staje się bardziej odpowiednie dla cery tłustej.
- 5-10% oleju laurowego – takie mydło sprawdzi się przy pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej
- 10-20% oleju laurowego – mydło odpowiednie dla cery normalnej i mieszanej
- 30-40% oleju laurowego – mydło dla cery tłustej
- Powyżej 40% oleju laurowego – mydło dla cery trądzikowej.
Mydło Aleppo – cena i wydajność
Nawet jeśli masz tłustą cerę, swoją przygodę z syryjskim mydłem rozpocznij od najniższego dostępnego stężenia. Skóra musi przyzwyczaić się do oleju laurowego, jeśli od razu zaserwujesz jej wysokie stężenie tego składnika, możesz doprowadzić do przesuszenia, a nawet podrażnienia cery. Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze jest uzależnione od zawartości oleju laurowego. Im więcej tego składnika wykorzystano przy produkcji kostki, tym większe uczucie ściągnięcia. Cena mydła Aleppo jest uzależniona od zawartości oleju laurowego, który stanowi drogi surowiec. Kostka o stężeniu 5-10% kosztuje ok. 20 zł, jednak za 30-40% mydło zapłacimy ponad 40 zł. Choć mydło Aleppo nie należy do najtańszych, jego wysoka cena zwraca nam się dzięki wysokiej wydajności. 200-gramowa kostka powinna wystarczyć nam na kilka miesięcy codziennego stosowania. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż mydła nie należy nadużywać. Wystarczy, że oczyścimy nim twarz raz dziennie.
Wiele osób przeżywa szok, gdy po raz pierwszy sięga po mydło Aleppo. Dla osób przyzwyczajonych do kolorowych kostek, jasnobrązowe mydło, które po przekrojeniu okazuje się zielone, może wydawać się czymś dziwnym. Na szczęście jego nietypowa barwa nie jest wynikiem zepsucia produktu. Aby uatrakcyjnić produkt coraz więcej firm dodaje do syryjskiego mydła naturalne ekstrakty oraz suszone płatki kwiatów.
Irmina Cieślik