nadczynnosc-tarczycy-niezbedne-badania

Nadczynność tarczycy występuje wtedy gdy większa ilość hormonów tarczycy oddziałuje na komórki. Objawy nadczynności są różne w zależności od przyczyny zaburzenia funkcji tarczycy oraz wieku pacjenta.

Biopsja cienkoigłowa (BAC)

Polega na nakłuciu guzka cienką igłą punkcyjną i pobraniu materiału do badania. W badaniu pod mikroskopem sprawdza się, czy w pobranej wcześniej próbce nie znajdują się komórki nowotworowe.

Poziom jodu w moczu

Diagnozując wole przez dobę zbiera się mocz. Rano część oddaje się do analizy z informacją, ile było go w ciągu doby. Jeśli wykazuje się stężenie poniżej 50 µg/l oznacza to niedobór, norma wynosi 100 µg/l.

Jodochwytność

Poprzez badaniu jodochwytności można określić jak dużo jodu wychwytuje tarczyca z powietrza i jedzenia. Badanie wykonuje się wtedy gdy planuje się leczenie izotopami jodu, niska jodochwytność dyskwalifikuje zastosowanie takiej terapi, gdyż nie dałaby żadnego efektu. Badanie polega na połknięciu kapsułki z jodem, następnie po kilku godzinach lekarz mierzy zawartość zgromadzonego w tarczycy jodu. Miarę wykonuje się specjalnym licznikiem lub gammakamerą. Powtórny pomiar robi się po upływie doby.

Kanka