Skończyłaś już 50. lat, a Twoja miesiączka, zamiast zanikać, stała się bardziej obfita niż zwykle? To może być oznaka zbliżającej się menopauzy.
Czy wizyta u ginekologa jest konieczna?
Z każdym rodzajem zaburzenia miesiączkowania należy zgłosić się do lekarza. Tak samo jak nieregularne krwawienia okresu menopauzy należy mieć pod kontrolą, tak też nadmierne krwawienie trzeba zbadać i wdrożyć leczenie. Ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do anemii w organizmie oraz jaka jest rzeczywista przyczyna zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj wystarczy wykonanie standardowego badania ginekologicznego, USG i badania krwi.
Czasami konieczne jest zrobienie histeroskopii i pobrania wycinka tkanek do badania mikroskopowego. W leczeniu nadmiernych krwawień miesięcznych stosuje się: leki hormonalne (hamujące uwalnianie się hormonu kontrolującego cykl miesięczny – gonadoliberyny), wkładki wewnątrzmaciczne oraz leki niehormonalne, m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki hamujące krwotoki. W ostateczności dochodzi do operacyjnego usunięcia endometrium lub macicy.
Nie warto odwlekać wizyty u ginekologa, ponieważ nadmierne krwawienie może być nie tylko zwiastunem nadchodzącej menopauzy, ale też symptomem poważnej choroby.
M. Witczak