Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy jest niezwykle wyczulony na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. W rezultacie chłonie je z otoczenia niczym gąbka. Ich nadmiar powoduje jednak przebodźcowanie. To bardzo często powoduje nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych.
Spis treści
- Osoby wysoko wrażliwe mocniej odczuwają stres
- Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy nie lubi niedokończonych zadań
- Nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych a problemy ze snem
- Pobudzające działanie kofeiny – czy osoby wysoko wrażliwe powinny z niej zrezygnować?
- Sprawdzone sposoby na wyciszenie galopady myśli
Osoby wysoko wrażliwe mocniej odczuwają stres
Nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych często wynika z faktu, iż sytuacje, które niosą ze sobą umiarkowany lub niski poziom stresu, odczuwają one dużo mocniej. Dotyczy to także takich wydarzeń jak kłótnia z przyjaciółką, problem z klientem, podwyżki cen mediów etc. To, co przeciętną osobę zirytuje, ale szybko przejdzie ona nad tym do porządku dziennego, osoba wysoko wrażliwa odczuwa dużo mocniej i dłużej. W rezultacie pojawia się u niej nadpobudzenie. Staje się ona rozdrażniona i wysoko reaktywna. Wystarczy niewiele, by wyprowadzić ją z równowagi.
Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy nie lubi niedokończonych zadań
Osoby wysoko wrażliwe często mają naturę perfekcjonistów. Pragną jak najlepiej wypaść na każdym możliwym polu. W rezultacie nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych często bierze się z poczucia obowiązku i niedokończonych projektów. Większość osób nie przejmuje się tym, czy zdąży wykonać jakieś zadanie w terminie. Po pracy zazwyczaj przestawia się na tryb domowy i dość dobrze funkcjonuje. Niestety, osoby wysoko wrażliwe często mają z tym problem. Bardzo mocno przeżywają projekt, który wykonują, nie chcą nikogo zawieść. Na dodatek czują się okropnie na myśl o tym, że mogą wyniknąć jakieś komplikacje, które utrudnią im terminową realizację. W rezultacie po pracy nie potrafią się odprężyć i złapać potrzebnego dystansu.
Nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych a problemy ze snem
Nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych często generuje problemy ze snem. Tacy ludzie nierzadko nie potrafią zmrużyć oczu, ponieważ ciągle rozpamiętują to, co spotkało ich w ciągu dnia. Wszystko dokładnie analizują, zastanawiają się, jak rozłożyć obowiązki, aby ze wszystkich się wywiązać w przewidzianym terminie. Potrafią też mocno przeżywać porażki, kłótnie i trudności komunikacyjne w związku. W ich przypadku bardzo dobrze sprawdza się czytanie książki, gdy nie mogą zasnąć. Dzięki temu rozwiązaniu odciągają swoje myśli od rozpamiętywania i nabierają dystansu.
Pobudzające działanie kofeiny – czy osoby wysoko wrażliwe powinny z niej zrezygnować?
Kawa, herbata czy yerba mate to sprzymierzeńcy wielu z nas. Ponury listopad nie jest taki straszny, gdy z samego rana zafundujemy sobie porcję kofeiny, która pobudza i mobilizuje do działania. Dzięki niej łatwiej nam zmagać się ze zmęczeniem. Jednak kofeina nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób z wysoko wrażliwym ośrodkowym układem nerwowym. W ich przypadku może powodować nadpobudzenie i galopadę myśli, a także mocne uderzenia serca. Nawet wypicie niewielkiej ilości napoju z kofeiną, może wywołać u nich bardzo silny efekt, a nawet uniemożliwić wieczorne zasypianie.
Sprawdzone sposoby na wyciszenie galopady myśli
Nadpobudzenie u osób wysoko wrażliwych to fakt, z którym należy się pogodzić. Nie zmienimy pracy swojego układu nerwowego. Możemy jednak natomiast znaleźć skuteczne sposoby na wyciszenie. Dzięki nim uspokoimy skołatane nerwy, nabierzemy dystansu do otaczającej nas rzeczywistości i nauczymy się odpoczywać po pracy. Warto uzmysłowić sobie, że nie wszystko zależy od nas. Nawet jeśli bardzo staramy się w pracy, coś może pójść nie po naszej myśli. Ważne, aby przykładać się do swoich obowiązków. Zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że termin oddania projektu może ulec wydłużeniu nie z naszej winy. Trzeba też znaleźć dla siebie pasję, która angażuje naszą uwagę i poświęcać więcej czasu swoim przyjaciołom. Dzięki temu tworzymy przestrzeń, w której nie ma miejsca na troski, panuje natomiast poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest też znaleźć swój własny sposób na stres. Może być to czytanie książek, oglądanie filmików na YouTube, fotografowanie ciekawych miejsc i ludzi czy uprawianie sportu.