nadzerka-szyjki-macicy

Nadżerka jest najczęstszą dolegliwością kobiecych narządów płciowych. O jej wykryciu najczęściej decyduje przypadek podczas zwykłego badania ginekologicznego. Jest prawdziwą plagą współczesnych kobiet – występuje u 25% z nas.

Niepokojące objawy

Nadżerka zazwyczaj nie daje objawów, nie wywołuje bólu, więc jej wykrycie następuje najczęściej przypadkowo, przy rutynowym badaniu ginekologicznym.

Mimo to o istnieniu nadżerki mogą świadczyć pewne objawy, takie jak:

  • niewielkie (lub też obfite) upławy o niemiłym zapachu i zabarwieniu w kolorze białym, żółtym, lub zielonkawym. W upławach mogą znaleźć się również ślady krwi. Upławy pojawiają się najczęściej przed okresem.
  • bóle w okolicy krzyżowo–lędźwiowej
  • Bóle w dole brzucha
  • niewielkie plamienia pomiędzy jednym a drugim okresem
  • ból podczas stosunku seksualnego

Absolutnie nie można bagatelizować tych objawów! Jeżeli dotyczą Cię te objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Wprawdzie, nie jest to schorzenie, które w bezpośredni sposób zagraża życiu kobiety, jednakże jak każda choroba nie może być zlekceważona. Zaniedbana i nieleczona nadżerka może bowiem doprowadzić do rozwinięcia się o wiele poważniejszych stanów chorobowych, jak np. choroba nowotworowa.

Jeśli ginekolog w trakcie badania wykryje nadżerkę, powinien wykonać jej badanie cytologiczne, które pomoże stwierdzić, czy są w niej komórki nowotworowe. Należy pamiętać, że wielkość nadżerki nie ma wpływu na to, czy znajdują się w niej komórki nowotworu, nawet niewielka zmiana może je zawierać.

Zuzanna Górka