Epidemia chorób układu krążenia obok nowotworów jest podstawowym problemem zdrowotnym nie tylko Polski, ale i całego współczesnego świata. Statystyki zachorowań są zatrważające -10% naszego społeczeństwa to ludzie obciążeni chorobami układu krążenia. Rocznie 100 000 umiera z ich powodu.
W odróżnieniu od innych schorzeń, serce daje znać o sobie nagle i natychmiast stwarza zagrożenie życia. Dlatego właśnie, potrzebna jest szybka interwencja lekarska. Skojarzenie potrzeb zdrowotnych i możliwości technicznych dało solidną podstawę do powstania i rozwoju usług telemedycznych. Metoda tele-EKG mieści się w szerokim pojęciu tych usług mających na celu skuteczniejsze, bardziej komfortowe i tańsze rozwiązywanie problemów zdrowotnych pacjenta.
Telefoniczne świadczenia medyczne
W Polsce kilka prywatnych firm zlokalizowanych w dużych miastach podjęło próby tworzenia usługi transmisji EKG przez telefon do Centrum monitorującego, gdzie dyżurujący kardiolog ocenia i interpretuje badania. Centrum Nadzoru Kardiologicznego „KARDIOFON” działające od 1996 posiada największe doświadczenie w tym zakresie. Pacjenci rekrutują się głównie z terenu województwa mazowieckiego, ale nie tylko. Należy podkreślić, że . system jest dostępny w pełnym zakresie przez całą dobę, również w święta, miesięczny koszt usługi nie przekracza, możliwości przeciętnego emeryta
Jak działa „Kardiofon”?
Pacjent posiada w domu specjalny aparat do badania EKG i transmisji jego wyniku przez telefon. W CNK natomiast znajdują się dane dotyczące historii choroby pacjenta oraz lista aktualnie branych leków. Te materiały oraz informacja o bieżących dolegliwościach pozwalają na udzielenie prawidłowej konsultacji przez telefon. Lekarz specjalista oceniwszy problem pacjenta podejmuje decyzję czy:
- pacjent ma pozostać w domu
- kierować pacjenta do wskazanej wyspecjalizowanej jednostki ochrony zdrowia
- wezwać Pogotowie Ratunkowe, gdy dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia
Chcemy podkreślić, że ocena EKG i pacjenta jest dokonywana, przez doświadczonego lekarza. W znakomitej większości pacjenci pozostają w domu z odpowiednimi zaleceniami. W każdym przypadku wątpliwości i stanów zagrożenia lekarz Kardiofonu organizuje transport pacjenta do stosownej placówki służby zdrowia. Coraz częściej z usług Kardiofonu korzystają lekarze rodzinni.
Anna J