Najczęstsze kontuzje, które spotykają biegaczy

Mimo wszystkich niepodważalnych zalet biegania trzeba przyznać, że jest to sport bardzo kontuzyjny. Podczas pokonywania dalekich dystansów nasze biodra, kolana oraz stopy ulegają niesamowitym przeciążeniom. Dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy kilka najczęstszych urazów dotyczących kończyn dolnych oraz podpowiemy jak sobie z nimi radzić.

Naderwanie zginaczy kolana

Czyli mięśni będących z tyłu uda: dwugłowy, półbłoniasty i półścięgnisty. Urazy tej okolicy najczęściej przydarzają się sprinterom, trenującym podbiegi pod górę lub fanom interwałów. Czyli grupie osób intensywnie zginających kolana podczas wysiłku. Ryzyko kontuzji jest potęgowane przez brak odpowiedniego rozciągnięcia po treningu oraz słabym rozgrzaniem przed [1].

Ból kolana

Najczęściej dotyczy przedniej lub bocznej części kolana. Dolegliwości odczuwane po zewnętrznej stronie związane są z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS). Ból występuje najczęściej przy 2-3 km trasy. Ból w przedniej części stawu kolanowego wynika z nieprawidłowości dotyczących stawu rzepkowo – kolanowego. Powodem może być nieprawidłowa oś kończyny. Ból w okolicy kolana świadczy o zbyt dużym jego przeciążeniu i może sugerować konieczność zmiany naszego treningu. Dobry wpływ na zastąpienie części wysiłku biegowego pływaniem lub jazdą na rowerze (jak podczas przygotowań do triathlonu) [1].

Shinsplints

Czyli uczucie  napięcia oraz bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej. Uraz wynika z mikrourazów mięśnia piszczelowgo tylnego, płaszczkowatego i zginacza długiego palców, a także wzrostu napięcia powięzi. Najczęściej dotyka osoby zaczynające przygodę z bieganiem. Może wiązać się z nadmiernym treningiem, źle dobranymi butami oraz trenowaniem na twardym podłożu [1].

Opuchlizna stawu skokowego

W wyniku dużego obciążenia kostki dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który prowadzi do pojawienia się obrzęku. Jeżeli po kilku dniach chłodzenia i odpoczynku nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u ortopedy celem wykluczenia poważniejszych kontuzji [1].

Przeciążenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa to największe i najbardziej wytrzymałe ścięgno w naszym organizmie. Mimo wszystko często ulega uszkodzeniu, najczęściej na skutek słabych i nierozciągniętych mięśni łydki lub goleni. Uszkodzenie może być ostre – czyli dotyczyć rozerwania lub naderwania ścięgna. Wiąże się to z brakiem możliwości stawania na bolącą stopę. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Często uraz ma charakter przewlekły i wiąże się z obecnością stanu zapalnego w wyniku powtarzanych przeciążeń [1].

Jak radzić sobie z kontuzjami?

Pojawienie się bólu danej okolicy, oznacza obecność stanu zapalnego. Żeby go złagodzić skuteczne będą zimne okłady. Możemy zastosować gotowe żelowe kompresy dostępne w aptekach lub użyć zwykłego lodu zawiniętego w ręcznik. Ulgę i przyspieszenie kuracji zapewnią chłodzące żele. Należy taki preparat delikatnie wmasowywać kilka razy dziennie w obolałą okolicę. Przykładem skutecznego produktu jest żel DIP Rilif, który zawiera w swoim składzie ibuprofen oraz mentol. Dzięki takiemu połączeniu wpływa na schłodzenie obolałego miejsca, redukcję obrzęku oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych [1].

W przypadku gdy po 48 – 72 h objawy nie znikną lub nasilą się, konieczna jest wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty[2].

Bibliografia:

[1] -Lewandowska A., Ratuszek-Sadowska D., Hoffman J.,  Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, , Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7(8), 855-877

[2] – Piekorz Z., Lewandowski A., Szarski K., Kontuzje i urazy w świadomości biegaczy długodystansowych, Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7(3), 143-52