Gruczoł krokowy, zwany potocznie prostatą, to jeden z najważniejszych narządów tworzących męski układ rozrodczy.
Jest zbudowany z licznych drobnych cząsteczek i mięśni gładkich. Wielkością przypomina kasztana – u dorosłego mężczyzny ma około 3 cm długości. Przez jej środek natomiast przechodzi początek cewki moczowej. Prostata produkuje białą wydzielinę, w której zawieszone są plemniki, a zawartość glukozy służy jako substancje odżywcza. Głównym zadaniem prostaty jest produkcja tej wydzieliny, dzięki której plemniki są ruchliwe, tym samym dobrej jakości, co wpływa na płodność mężczyzn.
Do najczęstszych schorzeń gruczołu krokowego możemy zaliczyć:
- Przewlekły stan zapalny,
- Gruczolak prostaty (powiększenie się prostaty),
- Rak prostaty.
Problemy z prostatą ma średnio połowa mężczyzn po 50. roku życia oraz 75% po 80-tce. Pocieszającym jest fakt, że wcześnie zdiagnozowany problem jest łatwy do wyleczenia, a objawy łagodne. Dlatego tak ważne jest, abyście udali się z wizytą do lekarza pierwszego kontaktu, który zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje do urologa, jak tylko dostrzeżecie u siebie następujące objawy:
- Oddawanie moczu kilka lub kilka razy w ciągu nocy,
- Częste oddawanie moczy w ciągu dnia,
- Silne parcie na pęcherz,
- Długie wyczekiwanie na oddanie moczu,
- Słaby, przerywany strumień moczu,
- Oddawanie moczu ‘porcjami’,
- Mocz oddawany jest z trudem,
- Uczycie niepełnego oddania moczu.
Podczas wizyty lekarskiej dokładnie poinformuj lekarza o wszystkich dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego, przebytych chorobach, zabiegach operacyjnych, oraz przyjmowanych lekach. Pamiętaj, że problemy z prostatą mają związek z poziomem testosteronu, a będąc w okresie andropauzy szczególnie powinieneś na to zwrócić uwagę.
Borys