Wazektomia to forma antykoncepcji dla mężczyzn. Taki zabieg zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Jakie są najczęstsze powikłania po wazektomii?
Wazektomia – co to takiego?
Mężczyźni podobnie jak kobiety mogą wykonać zabieg, który będzie zabezpieczeniem przez ciążą. To właśnie wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów. Dzięki takiej metodzie, sperma zostaje pozbawiona plemników, więc nie ma możliwości zapłodnienia. Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym. Choć to bardzo prosta forma zabiegowa, tak jak każdy inny, niesie ze sobą ryzyko. Panowie powinni wiedzieć o możliwości pojawienia się powikłań, zanim zdecydują się oddać w ręce chirurga.
Najczęstsze powikłania po wazektomii
Wazektomię wykonuje chirurg lub urolog. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zaraz po jego wykonaniu może pojawić się obrzęk oraz ból. To naturalna reakcja na ingerencję chirurgiczną, które złagodzi okład lub środki przeciwbólowe. Powikłaniem po wazektomii może być stan zapalny. Infekcję charakteryzuje zaczerwienienie, ból czy też gorączka. Na takie objawy pomaga antybiotykoterapia, dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli takowe zaobserwujemy. Zdarzają się przypadki zapalenia najądrza . Jego powiększenie także wymaga zastosowania antybiotyków. U części pacjentów obserwuje się ziarniaka nasiennego, który nie jest groźny. Jednym z powikłań jest również zespół bólowy. Taki stan może utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni. Ból może być odczuwany w trakcie wysiłku fizycznego takiego jak sport czy seks. Może prowadzić do przewlekłych dolegliwości i konieczności specjalistycznego leczenia czy wykonania ponownego zabiegu podwiązania nasieniowodów. Wazektomia czasem okazuje się nieskuteczna. Gdy dochodzi o samoistnego udrożnienia nasieniowodów co wymaga zastosowania innej metody antykoncepcji.
Wazektomia to tylko jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed ciążą. Mężczyźni powinni dobrze przemyśleć decyzję o zabiegu, ze względu na możliwe powikłania. Niektóre z nich są groźne dla zdrowia. Panowie powinni zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie. Wciąż nie odwiedzają lekarzy zbyt chętnie i unikają regularnych badań, co prowadzi do wielu chorób i dolegliwości.
Katarzyna Antos