Choć pojęcie przekwitania wciąż pozostaje w strefie tabu, to o ile na temat menopauzy coś czasem można usłyszeć w mediach, o tyle termin andropauzy dla wielu osób jest zupełnie nieznany. Zapraszamy Was – zarówno Panie jak i Panów – do lektury odpowiedzi na podstawowe 7 pytań na temat andropauzy.
5.Czy testosteron sprawi, że będę bardziej agresywny i wrogo nastawiony?
Ze względu na doniesienia o nadużywaniu testosteronu przez sportowców, czy też amatorów siłowni, zyskał on negatywny wizerunek. Przeciętnemu Kowalskiemu zażywanie testosteronu kojarzy się z występowaniem negatywnych cech u mężczyzn, takich jak wzmożona agresja czy zbytnie zainteresowanie seksem. To oczywiście są mity. Stosując hormonalna terapie zastępczą w dojrzałym wieku, z pewnością nie grozi nam obwód klatki piersiowej uniemożliwiający wejście przez drzwi czy niekontrolowana agresja. Ponieważ uzupełniamy tylko jego niedobór testosteronu, a nie dostarczamy go powyżej normy.
6.Czy mogę brać testosteron, jeśli mam lub miałem raka prostaty?
Odpowiedź brzmi NIE. U mężczyzn z rakiem prostaty, testosteron może spowodować znaczny rozrost gruczołu krokowego oraz szybsze namnażanie się komórek rakowych. Dlatego nie zaleca się stosowanie terapii hormonalnej u mężczyzn z rakiem prostaty.
7.Mam powiększony gruczoł krokowy. Czy mogę stosować terapię zastępczą?
Prostata rośnie bardzo powoli, wraz z wiekiem. U niektórych mężczyzn testosteron może spowodować szybszy jej rozrost. Dlatego niektórzy mężczyźni mogą stosować terapię zastępczą, a inni już nie. Decyzja zależy w tym przypadku do lekarza. Natomiast z pewnością jeśli masz powiększony gruczoł krokowy i zdecydujesz się na terapie zastępczą to musisz regularnie badać stan swojej prostaty.
Borys