weganizm-a-wegetarianizm

Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Dlaczego dzieli się te pojęcia? Kim są weganie i na czym opierają swoje poglądy żywieniowe? A może nie tylko o jedzenie tutaj chodzi?

Najprościej mówiąc, weganizm jest bardziej ścisłą formą wegetarianizmu. Polega na odrzuceniu nie tylko mięsa, ale wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie starają się wykluczyć wszystkie artykuły z życia codziennego, które mogły być wynikiem eksploatacji i okrucieństwa względem zwierząt.

Filozofia wegan wywodzi się z pochodzącej z Indii nauki AHIMSA, która postuluje zaniechanie przemocy, szacunek dla każdej formy życia oraz wiary w wyższą sprawiedliwość. Postawa współczesnych wegan ma na celu szerzenie i promowanie produktów pochodzenia niezwierzęcego. Dotyczy to żywności, jak np. mięsa i jego przetworów, ryb, produktów mlecznych, jajek, odzieży ze skóry, futra, wełny i jedwabiu, wyrobów opartych na żelatynie – np. niektórych błon fotograficznych czy klejów oraz innych artykułów zawierających tzw. odpady z rzeźni, jak wiele mydeł czy szamponów. Weganie unikają również produktów, które były na zwierzętach testowane.

Co jedzą weganie?

Odpowiednia ułożona dieta wegańska połączona z suplementacją witaminy B12 jest zdrowa i w żadnym razie nie działa na szkodę organizmu, zapewniając mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Podstawę pełnowartościowej diety wegańskiej stanowią produkty jak najmniej przetworzone:

  • kasze (jęczmienne, ryż, kukurydza, pszenica, owies)
  • rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, soja)
  • orzechy i ziarna (wszystkie typy orzechów, masło orzechowe, dynia, słonecznik, ziarna sezamowe)
  • warzywa i owoce w każdej postaci
  • oleje tłoczone na zimno
  • produkty z soi oraz tofu

A. Złotkowska