Park w centrum miasta. W tle słychać klaksony samochodów, głośno śmiejące się dzieci, tandetną muzykę. Na środku trawnika już od 10 minut stoi grupa ludzi wykonująca powolne, harmonijne ruchy.
Nie przeszkadza im hałas, mocno świecące słońce i kilkunastu gapiów. Wydaje się, że są sami dla siebie, każdy z osobna i wszyscy razem – nieobecni dla tego materialnego świata, w którym każdy się gdzieś śpieszy, za czymś goni.
Płynne miękkie ruchy regulowane przez ćwiczącego to Tai Chi, system ćwiczeń zdrowotnych opracowany w XII wieku w Chinach. Jego ruchy stymulują dobrą kondycje fizyczną i psychiczną. Taoistyczne Tai Chi jest głęboko zakorzenione w tradycji taoistycznej, łączącej klasyczny styl Yang z medycyną chińską i medytacją.
Istotą treningu jest dbanie o ciało i umysł w taki sposób, aby zagwarantować im długowieczność. Dodatkową zaletę dla naszego zdrowia stanowią ruchy rozciągające i obracające, które masują nasze organy wewnętrzne. Służą one również redukcji stresu oraz uczą koncentracji i wyciszenia.
Zachód poznał taoistyczne Tai Chi dzięki Mistrzowi Moy Lin-Shin. Zmodyfikował on tradycyjne praktyki tak, aby były one sposobem na przywracanie zdrowia, zwiększenie siły i elastyczności oraz poprawę równowagi i krążenia.
Anna J